KobietaUroda

Barwnik z czarnej porzeczki do bezpiecznego farbowania włosów

Kobiety na całym świecie uwielbiają farbować włosy. Ale niektóre z barwników stosowane podczas zmiany koloru włosów, mogą być szkodliwe dla ludzi i środowiska. Brytyjscy naukowcy donoszą, że opracowali naturalny, nietoksyczny barwnik do włosów pochodzący ze skórek czarnej porzeczki, który jest tak trwały jak konwencjonalne barwniki i zdolny do utrzymywania koloru włosów nawet przy wielokrotnym myciu głowy.

Jak podaje National Cancer Institute, do produkcji farb do włosów wykorzystuje się ponad 5000 substancji. Chociaż badania na ludziach są niejednoznaczne, wyniki sugerują, że niektóre z tych składników mogą sprzyjać rakowi u zwierząt. W niektórych przypadkach te barwniki mogą również wywoływać reakcje alergiczne u ludzi. Badania sugerują, że znaczna część tych barwników po prostu spływa, w końcu trafiając do rzek, jezior i strumieni, co może stanowić zagrożenie dla środowiska. Aby rozwiać te obawy, Richard S. Blackburn, Christopher Rayner i współpracownicy z Uniwersytetu w Leeds postanowili stworzyć naturalną, trwałą farbę do włosów wyprodukowaną ze skórek czarnej porzeczki (które zwykle stanowią odpad produkcyjny w przetwórstwie spożywczym, przy produkcji soku porzeczkowego).

Naukowcy wyodrębnili i oczyścili grupę pigmentów ze skórek porzeczek, zwanych antocyjanami, które zwykle wytwarzają kolory od różowego do fioletowego w owocach, warzywach i kwiatach. Zespół użył tych pigmentów do stworzenia pasty barwiącej ludzkie włosy. Po przeanalizowaniu, w jaki sposób te naturalne związki wiążą się z włosami, naukowcy doszli do wniosku, że barwniki zawierające antocyjany na bazie czarnej porzeczki są porównywalne do konwencjonalnych barwników i mogą stać się ważnym składnikiem mieszanek barwników używanych do koloryzowania włosów.

Tagi
Kobieta w Krakowie - Portal dla kobiet

Krakowski Portal

Krakowski Portal - portal informacyjny, wiadomości, aktualności, wydarzenia z Krakowa i regionu - biznes, edukacja, kultura, zdrowie, uroda

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close