KrakówKultura

„Wojsko w komiksach”. Wystawa i warsztaty komiksowe w Muzeum Armii Krajowej

W najbliższą niedzielę, 21 kwietnia, o godz. 11 Muzeum Armii Krajowej w Krakowie zaprasza na wystawę komiksów wojennych i warsztaty komiksowe. Wydarzenie odbędzie się w ramach tegorocznych Małopolskich Dni Książki „Książka i Róża”.

W siedzibie Muzeum przy ul. Wita Stwosza 12 obejrzeć będzie można wystawę pt. „Wojsko w komiksach”. Pokazane na niej zostaną dawne i współczesne komiksy poświęcone wojsku i wojnie. Będą wśród nich znane z okresu PRL-u tytuły: „Kapitan Kloss”, „Czterej pancerni i pies”, „Podziemny front”, „Tytus, Romek i A’Tomek” czy magazyn „Relax”.

Będą także współczesne wydawnictwa, np. komiksy o podziemiu niepodległościowym wydawane przez Instytut Pamięci Narodowej, seria o znanych bitwach wydawnictwa Scream Comics czy komiksy historyczne tworzone przez lokalnych pasjonatów.

Unikatowymi eksponatami są opowieść graficzna „Płockie orlęta” opublikowana w piśmie „Głos Orląt” z datą – uwaga! – 20 sierpnia 1939 r., szwedzkie wydanie komiksu „Kapitan Kloss” (filmowe i komiksowe przygody Hansa Klossa były w Szwecji bardzo popularne) oraz słynny komiks Jacka Fedorowicza „Solidarność – 500 pierwszych dni”.

Publikacje pochodzą ze zbiorów Wojciecha Głuszka, właściciela najstarszej i największej krakowskiej księgarni komiksowej Fankomiks.

Wystawie towarzyszyć będą warsztaty pt. „Jak rysuje się komiks” prowadzone przez grafika i fotografa Jana Lorka. Początek o godz. 12 w muzealnej kawiarni. Na godz. 13 zaplanowano natomiast zwiedzanie z przewodnikiem ekspozycji Muzeum, ze szczególnym uwzględnieniem druków konspiracyjnych Armii Krajowej.

Wydarzenie odbędzie się w niedzielę 21 kwietnia w godz. 11–15 w Muzeum Armii Krajowej w Krakowie przy ul. Wita Stwosza 12. Wstęp na hasło „Książka i Róża” w cenie 2 zł.

Fot. Muzeum AK

Kobieta w Krakowie - Portal dla kobiet

Krakowski Portal

Krakowski Portal - portal informacyjny, wiadomości, aktualności, wydarzenia z Krakowa i regionu - biznes, edukacja, kultura, zdrowie, uroda

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close