Koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego z okazji 25. rocznicy przystąpienia Polski do NATO
Obchody 25. rocznicy wstąpienia Polski do NATO w Krakowie rozpoczęły się już 12 marca. Dwa tygodnie po uroczystym apelu odbył się koncert Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Organizatorami wydarzenia w Nowohuckim Centrum Kultury byli wiceprezes Rady Ministrów i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz oraz wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.
Koncert z okazji 25. rocznicy wstąpienia Polski do NATO rozpoczął się odegraniem „Mazurka Dąbrowskiego” oraz hymnu Sojuszu Północnoatlantyckiego. Następnie okolicznościowe przemówienie wygłosił wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz. Obecni był także II wicewojewoda małopolski Ryszard Śmiałek oraz I zastępca prezydenta miasta Krakowa ds. polityki społecznej i komunalnej Andrzej Kulig.
– 25 lat Polski w NATO to niezwykły jubileusz, który pokazuje, jak Polska się przez lata zmieniła. To było dążenie, które nieśli nasi przodkowie, do wolności i demokracji. To dążenie nigdy nie zostało zaprzepaszczone nawet, jak Polski na mapach Europy i świata nie było. To dążenie zaczyna się w momencie tworzenia państwowości polskiej w 1918 roku, siły państwa i szukania sojuszników. Oni w 1939 roku nie sprawdzili się w taki sposób, jakbyśmy tego oczekiwali, ale to dążenie do bycia silnym w sojuszu nie przestało być obecne w polskich rodzinach, w polskich domach, wojsku tych, którzy nieśli oznaki Wojska Polskiego niezależnie, jaka struktura była przyjmowana. Nieśli ten honor, nieśli te zasługi. Tak się działo podczas wojny i okupacji; tak się działo po wojnie w trudnych latach represji komunistycznych wobec naszych przodków. Tak się działo przez dążenie do roku 1989, a rok ten jest odrodzeniem Polski do wolności, niepodległości i pełnej suwerenności. Wtedy wielką misją było wyprowadzenie wojsk radzieckich z terytorium Rzeczypospolitej i nieustanne, ciągłe wspólnotowe dążenie. To było ponad podziałami politycznymi: dążenie do obecności Polski w NATO. Ziściło się to 12 marca 1999 roku. Polska razem z Republiką Czeską i Węgrami, jako pierwsze z krajów bloku socjalistycznego, przystąpiła do Traktatu Północnoatlantyckiego. Traktat to nie jest tylko sojusz wojskowy, to jest wybór cywilizacyjny, to jest wybór, w którym idziemy – mówi wiceprezes Rady Ministrów i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.
– Wstąpienie Polski do NATO było strategicznym krokiem, który umocnił naszą pozycję w globalnej polityce oraz potwierdził naszą determinację w budowaniu stabilności i współpracy międzynarodowej. Koncert jest swego rodzaju ukoronowaniem 25. rocznicy przystąpienia Polski do Sojuszu. Bardzo dziękuję Państwu za obecność, a zespołowi za piękne wykonania – mówi wicewojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.
Muzyczną ucztę zainaugurował „Polonez A-dur” Fryderyka Chopina. Następnie widownia mogła usłyszeć m.in. takie utwory jak „Kurdesz”, „Mazur” z opery „Halka” Stanisława Moniuszki, a także słynne „Phantom of the Opera” oraz „Can you feel the love tonight” Eltona Johna.
Uczestnicy koncertu wysłuchali łącznie 25 utworów. Finałową piosenkę pt. „Na to idziemy” zaśpiewali wszyscy występujący wykonawcy.
Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie