Świat

Ukraina: nowy biznes w warunkach pandemii – usługi zaszczepionych kurierów

Na Ukrainie rozkwita nowy biznes związany z ograniczeniami pandemicznymi. W tzw. czerwonych strefach, gdzie wprowadzono najsurowsze ograniczenia, swoje usługi proponują kurierzy, którzy mają certyfikat covidowy i mogą wchodzić np. do centrów handlowych.

Obecnie w kraju pięć obwodów jest w tzw. czerwonej strefie epidemicznej, dla której przewidziane są najostrzejsze restrykcje. Wkrótce mogą do nich dołączyć kolejne regiony.

W tzw. czerwonej strefie m.in. do centrów handlowych mogą wchodzić jedynie osoby posiadające zielony certyfikat covidowy, czyli osoby zaszczepione albo z negatywnym wynikiem testu. W tych warunkach rozkwita nowy biznes – podaje program TSN stacji telewizyjnej 1+1. W internecie pojawiają się ogłoszenia: “Zrobię za was zakupy, bo mam certyfikat covidowy”.

Dla przykładu w Odessie osobom, które chcą być pewne otrzymania towaru, kurier proponuje wspólny wyjazd do centrum handlowego. Na miejscu kurier może wejść do środka, a zamawiający czeka na zewnątrz na potrzebne towary. Można też zamówić zakupy do domu. Usługa kuriera kosztuje 150 hrywien za godzinę (ok. 23 zł).

Podobne ogłoszenia można znaleźć we Lwowie, który nie znajduje się w czerwonej strefie, ale którego władze zaostrzyły ograniczenia. Kurierzy podkreślają, że mogą wysłać potwierdzenie, że mają certyfikat.

W czerwonej strefie powinny działać tylko te szkoły, w których wszyscy pracownicy mają zielony certyfikat covidowy, czyli są w pełni zaszczepieni, mają negatywny wynik testu PCR albo zaświadczenie o wyzdrowieniu z Covid-19. Centra handlowe, restauracje, siłownie, kina itd. nie mogą przyjmować klientów, chyba że wszyscy pracownicy i odwiedzający mają zielony certyfikat.

Z Kijowa Natalia Dziurdzińska (PAP)

Kobieta w Krakowie - Portal dla kobiet

Krakowski Portal

Krakowski Portal - portal informacyjny, wiadomości, aktualności, wydarzenia z Krakowa i regionu - biznes, edukacja, kultura, zdrowie, uroda

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close