Świat

Prezydent Mołdawii wygłosi przemówienie w Parlamencie Europejskim

W środę o godz. 15.00 prezydent Mołdawii Maia Sandu wygłosi przemówienie na temat wojny na Ukrainie i jej konsekwencji.

Mołdawia, jako kraj sąsiadujący z Ukrainą, została szczególnie dotknięta toczącą się wojną. Oprócz tego, że przyjęła dużą liczbę ukraińskich uchodźców, doświadczyła także cyberataków oraz niedawnej serii incydentów związanych z bezpieczeństwem we wspieranym przez Rosję separatystycznym regionie Naddniestrza.

W związku z inwazją Rosji na Ukrainę, na początku marca 2022 roku, Mołdawia złożyła formalny wniosek o członkostwo w UE. W rezolucji przyjętej 5 maja Parlament Europejski wezwał do przyznania jej statusu kraju kandydującego do UE.

Maia Sandu jest prezydentem Mołdawii od grudnia 2020 roku. Wcześniej pełniła m.in. funkcję premiera.

Po przemówieniu w sali plenarnej, przewodnicząca PE Roberta Metsola oraz prezydent Sandu wezmą udział we wspólnej konferencji prasowej, która odbędzie się ok. godz. 15.40.

W środę po południu posłowie będą również debatować nad rocznym sprawozdaniem z oceny umowy stowarzyszeniowej UE z Mołdawią. Głosowanie w tej sprawie odbędzie się w czwartek.

EuroPAP News

Kobieta w Krakowie - Portal dla kobiet

Krakowski Portal

Krakowski Portal - portal informacyjny, wiadomości, aktualności, wydarzenia z Krakowa i regionu - biznes, edukacja, kultura, zdrowie, uroda

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close