Polska

MZ: Zaczynamy odbudowywać poziomy zapasów szczepionek

Dostawy szczepionek wróciły do normalnego poziomu, więc zaczynamy odbudowywać poziomy zapasów – poinformował w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski. Zaznaczył, że decyzja o odstąpieniu od podawania drugiej dawki ozdrowieńcom powinna zapaść na poziomie europejskim.

Niedzielski zapewnił w TVN24, że na razie nie ma niebezpieczeństwa, że osoby zaszczepione pierwszą dawką nie będą mogły się doczekać drugiej. Zaznaczył, że przesunięcie o kilka dni tej drugiej dawki nie wpływa negatywnie na skuteczność szczepienia. Zastrzegł jednak, że chodzi o kilka dni, niewielkie przesunięcie.

Minister poinformował, że nie zmieniła się sposób zarządzania zapasami szczepionek.

“Uznaliśmy tylko, że to jest ten moment, kiedy już te zapasy trzeba wykorzystywać. Mieliśmy kryzys z dostawami Pfizera i w związku z tym zaczęliśmy to, co było odłożone na drugie dawki, przesyłać (…) tak, żeby z tych zapasów zejść i utrzymać płynność akcji szczepieniowej, która zresztą nam idzie dosyć dobrze” – powiedział.

Dodał, że dostawy szczepionek wróciły do normalnego poziomu. “Więc zaczynamy odbudowywać te poziomy zapasów i m.in. dlatego jest decyzja o szczepieniu tych osób, które są przewlekle chore, czyli grupy 1B” – dodał.

Odniósł się też do pytania, czy jest możliwe zrezygnowanie z podawania drugiej dawki ozdrowieńcom, bo są badana dowodzące, że w ich przypadku już pierwsza dawka daje ponad 90-procentową odporność.

“Rzeczywiście są takie badania już dostępne i Rada Medyczna przy panu premierze analizuje te pierwsze artykuły, które się pojawiają. Ja przyznam, że jestem tutaj dosyć konserwatywny w tym sensie, że odchodzenie od charakterystyki produktu leczniczego, to nie powinien być tylko wątek związany z kilkoma artykułami czy z pojedynczym badaniem. To powinna być decyzja na poziomie EMA (Europejska Agencja Leków – PAP), która dopuszcza do obrotu daną szczepionkę. Myślę, że tutaj zasada bezpieczeństwa pacjenta jest najważniejsza, ale oczywiście, jeżeli takie decyzje będą podjęte na poziomie europejskim (…), to będziemy w tę stronę działali” – dodał. (PAP)

Autor: Marcin Musiał

Tagi
Kobieta w Krakowie - Portal dla kobiet

Krakowski Portal

Krakowski Portal - portal informacyjny, wiadomości, aktualności, wydarzenia z Krakowa i regionu - biznes, edukacja, kultura, zdrowie, uroda

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
Close