BiznesPolska

Ranking największych firm Europy Środkowo-Wschodniej: Polska przewodzi w regionie

Polska przewodzi w zestawieniu TOP 500 CEE , a polskie firmy poradziły sobie najlepiej w regionie, jeśli chodzi o poziom obrotów r/r. – wynika z rankingu firmy Coface. Na podium znalazły się też Czechy i Węgry.

Coface przygotował po raz 16. ranking TOP 500 CEE prezentujący czołowe firmy Europy Środkowo-Wschodniej, obecnie według obrotów osiągniętych w 2020 r.

Odzwierciedla on “zmagania w nowym otoczeniu gospodarczym naznaczonym pandemią” i pokazuje, jak regionalni potentaci poradzili sobie w tych warunkach – wyjaśniono w piątkowej informacji Coface. Wskazano, że obroty 500 największych firm spadły w 2020 r. o 3,3 proc. do 667 mld euro.

“Polska po raz kolejny przewodzi w zestawieniu, a rodzime firmy poradziły sobie najlepiej w regionie, jeśli chodzi o poziom obrotów rdr” – zaznaczono. W pierwszej trójce na kolejnych miejscach znalazły się Czechy i Węgry.

Według rankingu 32 proc. wszystkich firm w zestawieniu pochodzi z naszego kraju (161 przedsiębiorstw – 2 mniej niż w ubiegłym roku). “Chociaż pandemia miała wpływ na polskie firmy, wciąż są one największe w regionie – ze średnimi obrotami na poziomie 1,6 mld euro” – wskazano. Ich łączne przychody zmniejszyły się o 0,1 proc., do 258,2 mld euro w 2020 r., a zyski netto spadły o 20,6 proc.

Autorzy rankingu wskazali, że gospodarki krajów Europy Środkowo-Wschodniej dobrze dostosowały się do nowego pandemicznego otoczenia. Sektory, które przodowały w poprzednich rankingach, ponownie zajęły trzy najwyższe pozycje w 2020 r. “Liderem jest sektor surowców mineralnych, chemikaliów, produktów ropopochodnych, tworzyw sztucznych i produktów farmaceutycznych, wyprzedzając przemysł motoryzacyjny i transportowy, za którym plasuje się handel” – wymieniono. Trzy największe sektory, jak zwrócono uwagę, wytwarzają prawie 54 proc. wszystkich przychodów.

Polska jest krajem najbardziej zróżnicowanym w rankingu, jeśli chodzi o strukturę sektorową. “Żadna pojedyncza branża nie dominuje, chociaż przoduje sektor surowców mineralnych, chemikaliów, produktów ropopochodnych, tworzyw sztucznych i produktów farmaceutycznych, z którego pochodzi 16,8 proc. firm i który odpowiada za 21,6 proc obrotów polskich firm w zestawieniu” – wyjaśniono.

Drugie miejsce zajęły Czechy, na które przypada 15,4 proc. wszystkich firm z regionu, reprezentowanych przez 77 podmiotów o łącznych obrotach wynoszących 102 mld EUR. Sektor motoryzacyjny i transportowy jest największym sektorem w tym kraju pod względem obrotu (35,5 mld euro; 34,8 proc.) oraz liczby firm (24,7 proc.).

Trzecią pozycję zajęły Węgry (13,6 proc. firm z „500”), skąd pochodzi 68 największych firm w całym regionie (o 5 mniej niż rok temu). Obroty węgierskich firm zmniejszyły się o 1,1 proc., a spadek zysków wyniósł 49,6 proc. Najważniejszym sektorem są firmy motoryzacyjne i transportowe, które dominują na rynku zarówno pod względem obrotu (22,7 proc.), jak i liczebności (23,5 proc.).

Pierwszy w najnowszym Top 500 jest PKN Orlen – obroty firmy spadły o 23 proc., podczas gdy w roku poprzednim wzrosły o 1 proc. Czeska Skoda Auto zajęła drugie miejsce, a dzięki wzrostowi obrotów Jeronimo Martins wskoczył na trzeci stopień podium.

Jak podano, większość firm z czołowej dziesiątki odnotowała niższe obroty w kryzysowym 2020 r. w porównaniu z rokiem poprzednim. “Cztery przedsiębiorstwa (wszystkie z Polski) były w stanie zwiększyć swoje przychody – Jeronimo Martins, PGE oraz nowe w TOP10 dwie firmy handlowe: EUROCASH (poz. 9) oraz LIDL (poz. 10), które w poprzedniej edycji zajmowały odpowiednio miejsca 11 i 24” – podsumowano. (PAP)

autorka: Magdalena Jarco

Kobieta w Krakowie - Portal dla kobiet

Krakowski Portal

Krakowski Portal - portal informacyjny, wiadomości, aktualności, wydarzenia z Krakowa i regionu - biznes, edukacja, kultura, zdrowie, uroda

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close