Polska

Straż Graniczna na granicach zewnętrznych zweryfikowała ponad 4 tys. tzw. paszportów covidowych

Od czwartku funkcjonariusze SG zweryfikowali na granicach Polski będących granicami zewnętrznymi UE ponad 4 tys. tzw. paszportów covidowych – poinformowała PAP ppor. Anna Michalska z Komendy Głównej SG. Zachęciła też do pobierania unijnych certyfikatów covid, co ma przyspieszyć kontrole na granicy.

Jak przekazała PAP ppor. Anna Michalska z Komendy Głównej Straży Granicznej, od czwartku do godz. 8 w piątek funkcjonariusze tej formacji zweryfikowali na granicach zewnętrznych ponad 4 tys. unijnych certyfikatów covid. “Zachęcamy wszystkich podróżnych, aby pobierali unijne certyfikaty covid. Dzięki nim kontrola na granicy może przebiec szybciej” – powiedziała Michalska.

Straż Graniczna przypomniała, że certyfikat funkcjonariuszowi SG można przedstawić zarówno w wersji papierowej, jak i elektronicznej. “Niezależnie od postaci, certyfikaty są równorzędne i zawierają ten sam kod QR oraz ten sam zestaw danych” – zaznaczyła Michalska. Dodała, że SG nie zbiera danych zawartych w unijnych certyfikatach, a jedynie je weryfikuje z dokumentami podróży osoby.

Od czwartku, dzięki nowej wersji jednego z modułów systemu ZSE6, używanego do odprawy podróżnych, strażnicy graniczni mają już możliwość szybkiego odczytu danych z kodu QR oraz weryfikacji danych zawartych w unijnym certyfikacie covid, czyli w tzw. paszporcie covidowym. System porównuje dane z tzw. paszportów covidowych z danymi paszportowymi oraz sprawdza, czy certyfikat został wydany przez zaufaną instytucję UE. Dzięki nowych rozwiązaniom technicznym SG automatycznie otrzymuje wiadomość o tym, czy podróżny jest zwolniony z kwarantanny, oraz informację o tym, czy dokument jest autentyczny.

Łącznie Straż Graniczna dysponuje kilkuset urządzeniami mobilnymi i stacjonarnymi, na których można odczytywać kody QR. Wszystkie są włączone do systemu bezpieczeństwa urządzeń mobilnych SG.

Unijny certyfikat covid, nazywany też “paszportem covidowym” można pobrać z Internetowego Konta Pacjenta, lub wydrukować w punkcie medycznym. Można go również znaleźć w aplikacji mObywatel. Certyfikat UCC z mObywatela może być zweryfikowany podczas odprawy aplikacją, którą dysponują służby graniczne danego kraju.

Aby skorzystać z UCC w mObywatelu należy posiadać polskie obywatelstwo oraz ważny dowód osobisty. Obcokrajowcy lub osoby bez ważnego dowodu osobistego mogą poprosić o wydruk certyfikatu swojego lekarza POZ, a jeśli mają nadany numer PESEL i korzystają z Profilu Zaufanego mogą pobrać certyfikat korzystając z IKP. (PAP)

autor: Marcin Chomiuk

Kobieta w Krakowie - Portal dla kobiet

Krakowski Portal

Krakowski Portal - portal informacyjny, wiadomości, aktualności, wydarzenia z Krakowa i regionu - biznes, edukacja, kultura, zdrowie, uroda

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close