Edukacja

Aż cztery projekty społeczne młodzieży z Krakowa najlepsze w Polsce

Ponad cztery tysiące młodych ludzi z całej Polski zrealizowało prawie tysiąc projektów społecznych w całej Polsce, z których skorzystało ponad 6 milionów osób. Podczas Wielkiego Finału Zwolnionych z Teorii wyłoniono 16 najlepszych projektów nastolatków działających społecznie w ramach olimpiady Zwolnieni z Teorii. Wśród zwycięskich projektów, aż cztery zostały zrealizowane przez uczniów krakowskich szkół.

Aktywne działanie zamiast uczenia się w szkolnej ławce – właśnie zakończyła się rekordowa pod względem udziału młodzieży edycja olimpiady Zwolnieni z Teorii, której założeniem jest edukacja młodzieży oparta na praktyce i doświadczeniu. Każdego roku punktem kulminacyjnym olimpiady jest Wielki Finał, podczas którego wybierane są zespoły młodzieżowe otrzymujące Złote Wilki – nagrody za najlepsze zrealizowane projekty społeczne w Polsce. Jak zauważają uczestnicy, udział w olimpiadzie to jedna z niewielu okazji, kiedy młodzież działając dla innych, zdobywa dla siebie kompetencje proinnowacyjne, potrzebne w pracy i prawdziwym życiu takie jak np. umiejętność współpracy, zarządzanie swoim czasem i budżetem, rozwiązywanie problemów, empatia czy wrażliwość społeczna.

Gala Wielkiego Finału 2020, którą poprowadził Karol Paciorek, popularny polski youtuber, odbyła się 16 czerwca o godz. 19. Tym razem, w odpowiedzi na sytuację epidemiczną, przyjęła nową formę, wydarzenia online. – Realizowanie projektów społecznych jeszcze nigdy nie było tak aktualne jak w okresie pandemii. Z jednej strony pokazała nam ona, jak ważne jest mobilizowanie się we własnym otoczeniu i pomaganie innym, a z drugiej, jak bardzo internetowy świat przyspieszył. Pandemia sprawiła, że mamy do czynienia z jeszcze większą automatyzacją niż do tej pory, co pokazuje, że kompetencje przyszłości, o których przydatności myśleliśmy w perspektywie najbliższych lat, stały się już dzisiaj kompetencjami teraźniejszości – podkreśla Paula Bruszewska, prezes Fundacji Zwolnieni z Teorii.

W tegorocznym Wielkim Finale wręczono aż 16 Złotych Wilków, przyznawanych za najlepsze projekty według formatu oraz tematu. Nagrodzone projekty wybierane według formatu, podzielone zostały na 4 kategorie takie jak zbiórka charytatywna, wydarzenie publiczne, projekt technologiczny i reklama społeczna. Projekty rywalizujące według tematu podzielono na 7 kategorii takich jak: kultura, zdrowie i sport, edukacja, przestrzeń miejska, społeczeństwo obywatelskie, ekologia i natura oraz społeczność lokalna.

W kategorii społeczeństwo obywatelskie Złotego Wilka otrzymały dwa projekty społeczne. Jednym z nich został projekt „100naStart”, czyli publikacja 150 książek z przestrzennymi obrazkami dla niedowidzących dzieci, zrealizowany przez uczniów II Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie. – Zdecydowaliśmy się zorganizować zbiórkę pieniędzy, by wydrukować pierwszy na świecie nakład innowacyjnych książeczek zawierających już nie tylko tekst pisany alfabetem Braille’a, ale także czarnodruk i, co najważniejsze, przestrzenne i kolorowe ilustracje. Miesiące intensywnej pracy zaowocowały zebraniem ponad 39 tysięcy złotych. Finalnie umożliwiło nam to wydrukowanie nie stu, jak pierwotnie zakładaliśmy, ale aż 150 książeczek dotykowych. Po zakończeniu pandemii wyślemy je do 28 ośrodków, fundacji i stowarzyszeń pomagających osobom niewidomym. Z niecierpliwością czekamy na moment, gdy ucieszą one tysiące dzieci w całej Polsce i za granicą – mówili podczas gali autorzy projektu.

Najlepszą reklamą społeczną okazała się „Generacja Zmian” zrealizowana przez uczniów z V Liceum Ogólnokształcącego im. Augusta Witkowskiego w Krakowie, zachęcająca młodych ludzi do większego zaangażowania społecznego. – Zmiana zaczyna się od słowa. Młodzi czują, że ich głos nie jest słyszalny, więc go nie zabierają. Naszym podstawowym celem jest przekazywanie wiedzy. Ubraliśmy ją więc w słowa i stworzyliśmy bazę informacji o aktywizmie dla młodzieży. Na naszej stronie internetowej, stworzonej przez nas całkiem od zera, opisywaliśmy lokalne inicjatywy, podzielone na sekcje takie jak: klimat, polityka młodzieżowa, debaty, wolontariat, kultura oraz edukacja. Później, zdając sobie sprawę z zasięgów naszych artykułów, poszliśmy o krok dalej i zaczęliśmy opisywać wydarzenia oraz inicjatywy ogólnopolskie i międzynarodowe. Po sukcesie słowa pisanego, postawiliśmy na słowo mówione i stworzyliśmy format, w którym najaktywniejsi młodzi ludzie z całej Polski nagrywają krótkie filmy o swojej działalności. Wierzymy, że pokolenie Z naprawdę stanie się generacją zmian – podsumowała Karolina Fryt, jedna z autorek projektu.

W kategorii kultura Złotego Wilka otrzymali „Niezwolnieni z tolerancji”, projekt społeczny mający na celu przybliżenie młodym pojęcie tolerancji oraz rozszerzenie wiedzy na jej temat. – Uważamy, że tolerancja jest jedną z najważniejszych wartości, dlatego właśnie stworzyliśmy nasz projekt. Już nasza grupa tworzy swoisty mikrokosmos. Chodzimy do różnych krakowskich szkół, mamy odmienne zainteresowania. Pragniemy przełamać stereotypy i pokazać, że wszyscy mimo różnic jesteśmy tacy sami. Mamy dokładnie takie samo prawo do miłości, wiary, głosu i życia. Kluczem do bycia tolerancyjnym jest wiedza, dlatego trzeba mówić o problemach, uczyć się o tym co nieznane, nie dawać się zwieść stereotypom – podkreślała podczas wydarzenia Julia Dudek, z V LO im. Augusta Witkowskiego w Krakowie, jedna z autorek projektu.

W tej edycji olimpiady, w kategorii ekologia i natura zwyciężyły aż trzy projekty społeczne. Wśród nich „Halo, tu Susza!”, którego celem było uświadomienie wśród najmłodszych problemu suszy i deficytu wody. – Przeprowadziłyśmy 11 warsztatów dla 589 dzieci w wieku przedszkolnym, szkolnym oraz młodzieży, podczas których można było wziąć udział w procesie oczyszczania wody oraz dowiedzieć się jak ją oszczędzać, aby nie doprowadzić do suszy. W następnej edycji projektu planujemy zorganizować warsztaty dla seniorów – podsumowały swój projekt siostry Kinga i Gabriela Bukowczyk z VIII Prywatnego Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie.

Wszystkie zwycięskie projekty w tegorocznej edycji olimpiady Zwolnieni z Teorii, wraz ze szczegółowymi ich opisami, dostępne są na stronie www.wielkifinal.zwolnienizteorii.pl. Relację z gali można obejrzeć na stronie Zwolnionych z Teorii w serwisie Facebook.

***
Zwolnieni z Teorii to ogólnopolska olimpiada z projektów społecznych. Powstała w 2014 roku, by dać każdemu młodemu człowiekowi możliwość tworzenia własnych projektów społecznych i nabywania kompetencji przyszłości, takich jak: współpraca, komunikacja czy przywództwo. Olimpiada polega na współpracy uczestników poprzez platformę internetową www.zwolnienizteorii.pl, opartą o nowoczesną metodę nauczania polegającą na tym, że robiąc prawdziwy projekt społeczny, rozwija się praktyczne kompetencje potrzebne w życiu zawodowym.

Tagi
Kobieta w Krakowie - Portal dla kobiet

Krakowski Portal

Krakowski Portal - portal informacyjny, wiadomości, aktualności, wydarzenia z Krakowa i regionu - biznes, edukacja, kultura, zdrowie, uroda

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close