KobietaUroda

Ochrona przed metalami i smogiem od polskich naukowców

Firma badawczo-rozwojowa KF Niccolum wprowadziła na rynek nową linię marki nuev – chroniącą przed szkodliwym działaniem metali oraz zanieczyszczeń powietrza. Innowacyjny produkt powstał dzięki współpracy naukowej zespołu badawczego z Polskiej Akademii Nauk oraz KF Niccolum.

Obok kosmeceutyków Nidiesque, nuev jest drugą marką w portfolio KF Niccolum. Podobnie jak wprowadzone na rynek w 2016 roku kosmeceutyki, kosmetyki pielęgnacyjno-ochronne nuev zawierają innowacyjną cząsteczkę Chitathione, który uniemożliwia przenikanie przez skórę szkodliwych jonów metali i zanieczyszczeń, tworząc tzw. metal screen. Marka nuev może pochwalić się dwiema liniami kosmetyków: chroniącymi przed alergią kontaktową oraz przed smogiem.

Transfer technologii z nauki do przemysłu

Dr Izabela Zawisza, będąc jeszcze doktorantką w Polskiej Akademii Nauk, pracowała w zespole prof. Wojciecha Bala, który do lat zajmował się alergią niklową. Chodziło o jej mechanizm molekularny. Młodą naukowiec zainteresowało, że nie ma rozwiązania tego problemu. Studiując publikacje naukowe badacze podkreślali, że należy opracować krem barierowy, ale nikt nie zrobił tego prawidłowo. Dobierano cząsteczki o zbyt małych masach i te zamiast tworzyć warstwę ochronną – transportowały nikiel do organizmu, jak np. EDTA.

Razem z promotorem dr Izabela Zawisza stworzyła koncept molekuły, która wyłapywałaby nikiel i zatrzymywałaby go na powierzchni skóry, nie wpuszczając do organizmu. Łącząc wiedzę z zakresu chemii koordynacyjnej oraz syntezy organicznej, stworzyła molekułę m o wysokiej sile wiązania jonów niklu, chromu, kobaltu i palladu, biozgodności i właściwościach filmotwórczych – Chitathione. Na cząsteczkę został złożony wniosek patentowy w Polsce, a następnie rozszerzony na Europę i resztę świata.

Cząsteczka ta stała się przedmiotem transferu technologii z nauki do przemysłu. Kosmeceutyki chroniące przed alergią na metale – NidiesqueTM oraz kosmetyki nuev® powstały w laboratorium badawczo-rozwojowym KF Niccolum.

Największym wyzwaniem okazał się transfer technologii z nauki do przemysłu, który wiąże się z dużym nakładem finansowym. Młoda naukowiec przeszła długą i krętą drogę. Po odmówieniu finansowania badań z grantów, dr Izabela Zawisza zwróciła się do prywatnych firm. Gdy te nie wyraziły zainteresowania, postanowiła spróbować własnych sił u anioła biznesu. W ten sposób powołała spółkę KF Niccolum, a w 2016 roku wprowadziła na rynek markę apteczną Nidiesque. Chcąc zachęcić do profilaktyki i ochrony skóry przed metalami powstała lifestylowa marka kosmetyków pielęgnacyjno-ochronnych nuev.

Problem alergii na metale dostrzega konkurencja

Polska jest pierwszym krajem, gdzie wymyślono taki produkt oparty na nietoksycznym i biodegradowalnym nowej generacji biopolimerze. Równocześnie tym samym problemem zajęli się inni naukowcy np. Chińczycy, których zgłoszenie patentowe zostało złożone niecały rok później. Świadczy to o tym, jak istotnym problemem na świecie są alergie na metale.

Szacuje się, że alergia kontaktowa dotyka 40% społeczeństwa, a najbardziej rozpowszechniona jej odmiana – alergia na nikiel 17% kobiet i 3% mężczyzn populacji świata, co oznacza, że co 7. osoba na świecie ma lub rozwinie alergię na nikiel. W samej Japonii uczulonych jest ok. 30-40% społeczeństwa! Badania pokazują ciągły wzrost liczby osób nadwrażliwych na ten metal. Alergia na metale może zostać nabyta w każdym momencie życia. Przyczyną jest nadmierna ekspozycja na uczulacze, który są niemalże wszędzie, np. monety, widelce, łyżki, biżuteria, zegarki. Nieobojętny wpływ pozostaje postęp cywilizacyjny i związany z tym wzrost zanieczyszczenia powietrza.

Istnieje duża potrzeba edukacji w kontekście alergii kontaktowych i upowszechnienia ich profilaktyki poprzez stosowanie odpowiednich preparatów ochronnych.

Metal screen – ochrona przed metalami i smogiem

Innowacją w produktach KF Niccolum jest stosowanie molekuły Chitathione, która działa na zasadzie metal screen, chroniąc skórę przed szkodliwym działaniem metali, obecnych również w zanieczyszczonym powietrzu, smogu.

Smog to nic innego jak zawiesina metali ciężkich, utleniaczy i zanieczyszczeń znajdujących się w powietrzu. Choć niewidoczne gołym okiem, mają one negatywny wpływ zarówno na zdrowie, jak i skórę. Znajdujące się w smogu metale ciężkie wnikają w głąb skóry, narażając ją na podrażnienia, alergie oraz przedwczesne starzenie się.

Ambitne plany na przyszłość

Ekspozycja na metale jest nieunikniona, dlatego KF Niccolum zamierza rozwijać markę nuev o kolejne produkty ochronne, w tym również przeznaczone dla dzieci.

Kobieta w Krakowie - Portal dla kobiet

Krakowski Portal

Krakowski Portal - portal informacyjny, wiadomości, aktualności, wydarzenia z Krakowa i regionu - biznes, edukacja, kultura, zdrowie, uroda

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close