Prawo rodzinneRozwody

Alimenty – jaka kwota? jak obliczyć ich wysokość?

Niby sprawa jest prosta, bo przecież wszyscy wiemy, że dziecko kosztuje. Ale komplikuje się wszystko wtedy, gdy w pozwie o alimenty należy dokładnie wskazać jakie są koszty utrzymania naszego dziecka.

Jak mam to zrobić? Przecież nie zbieram paragonów ani faktur!!!

Niestety nie ma gotowych wzorów ani tabel, które łatwo można zastosować do sprawy o alimenty. Każde dziecko jest inne, a to oznacza, że każde dziecko ma inne potrzeby.

Potrzeby dziecka – zapamiętajcie ten zwrot, bo jest to główna przesłanka, na podstawie której Sąd ustala wysokość alimentów.

Pomimo, że w każdej sprawie o alimenty należy wyliczać potrzeby dziecka indywidualnie, można przyjąć pewne stałe koszty, które ponoszone są zawsze, albo bardzo często i które z pewnością należy traktować jako koszty uzasadnione.

Koszty wyżywienia

Podstawy wydatek. Jego wysokość uzależniona jest oczywiście od diety dziecka, jego wieku a nawet apetytu.

Przyjmuje się, że koszt wyżywienia małego dziecka to kwota rzędu 300 – 400 zł miesięcznie, nieco większego, tj. w wieku szkolnym – około 600 zł miesięcznie, a jeżeli chodzi o dzieci nastoletnie to kwota ta wzrasta nawet do 900 zł miesięcznie.

Ubiór (odzież)

Wachlarz uzasadnianych kosztów związanych z zakupem odzieży chyba jest największy. Wynikać to może chociażby z poziomu zamożności rodziców.

W przypadku mało zamożnych rodzin uzasadnionym wydatkiem miesięcznym przeznaczonym na ubranie będzie kwota około 50 zł.

Wśród rodzin bardziej zamożnych średni koszt przeznaczony na zakup odzieży sięgał już będzie kwoty 150 – 200 zł miesięcznie.

Natomiast kwota 500 – 600 zł miesięcznie przeznaczana na zakup odzieży może być uznawana za uzasadniony wydatek wśród rodzin najbogatszych.

Produkty do higieny, środki czystości

Standardowy wydatek ponoszony przez każdą rodzinę. Oczywiście również uzależniony od potrzeb określonych dzieci i stopnia zamożności rodziców.

Zwykle szacuje się go średnio w kwocie 50 – 100 zł miesięcznie.

Kwota ta może jednak wzrosnąć, gdy dziecko cierpi na schorzenie wymagające zastosowania specjalistycznych preparatów, np. na choroby skórne typu łuszczyca, zapalenie skóry.

W takim wypadku koszty zakupów tego rodzaju produktów można szacować na kwotę 150 – 200 zł miesięcznie.

Medykamenty (leki)

Do kategorii tych kosztów możemy wliczyć wszelkie preparaty farmaceutyczne, które są stosowane przez nasze dziecko.

Oznacza to, że nie musimy ograniczać się jedynie do leków wydawanych na tzw. receptę, ale uwzględnić możemy również zwykłe witaminy lub inne suplementy diety.

Oczywiście koszty w tym przypadku nie będą zbyt wielkie, ale możemy przyjąć, że średnio miesięcznie z tego tytułu wydajemy około 30 zł.

Oczywiście kwota związana z zakupem leków zwiększa się w przypadku, gdy mamy do czynienia z dzieckiem o słabej odporności, często chorującym albo przewlekle chorym, które wymaga przyjmowania leków przez dłuższy czas.

W takiej sytuacji za uzasadniony koszt można uznać kwotę nawet 200 zł miesięcznie.

Opieka medyczna

Obecnie, w ramach niektórych świadczeń medycznych powszechnie korzysta się z prywatnej opieki zdrowotnej. Mam tu na myśli opiekę głównie stomatologiczną tu dzież ortodoncję.

Nie rzadko, poza świadczeniami wyżej wymienionym korzysta się również z innych świadczeń medycznych, które nie są objęte i dostępne ramach ubezpieczenia zdrowotnego i finansowane z Narodowego Funduszu Zdrowia.

Na potrzeby postępowania o alimenty, że koszty związane z tego rodzaju opieką wynosi 100 – 150 zł miesięcznie.

Koszty rehabilitacji bądź terapii

Bywa, że dziecko jest niepełnosprawne fizycznie albo umysłowo.

Wiadomo, że wymaga wówczas specjalistycznej pomocy terapeutycznej bądź rehabilitacyjnej. Niestety, ale bardzo często pomoc taka nie jest refundowana z Narodowego Funduszy Zdrowia i rodzice koszty z tym związane muszą ponieść z własnej kieszeni.

Kwota niezbędna do uzyskania niezbędnej pomocy specjalistycznej sięgać może nawet 2000 zł miesięcznie.

Koszty zamieszkania

Czytaj dalej na blogu Rozwody Kraków: Jak obliczyć wysokość alimentów

Tagi
Kobieta w Krakowie - Portal dla kobiet

Piotr Woś

Radca Prawny/Mediator Sądowy - Prowadzę bardzo dużą ilość spraw z zakresu szeroko pojętego prawa rodzinnego. Najwięcej spośród nich oczywiście dotyczy spraw rozwodowych, choć równie spora grupa zleceń dotyczy spraw o ustalenie kontaktów, alimenty, czy też ograniczenie bądź pozbawienie władzy rodzicielskiej.

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zajrzyj również tutaj
Close
Back to top button
Close