Kraków

Zieloni wspierają pracowników Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie

W poniedziałek 12 lipca 2021 r. w Krakowie odbyła się konferencja prasowa Małgorzaty Tracz, Przewodniczącej Partii Zieloni i Posłanki na Sejm RP, koła Partii Zieloni w Krakowie oraz przedstawicielek środowisk nauczycielskich i akademickich na temat sytuacji w małopolskiej oświacie, niezatwierdzonej „restrukturyzacji” na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie oraz planowanej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki zmiany w prawie oświatowym – tzw. Lex Czarnek.

– Jesteśmy w Krakowie, więc skupimy się na oświacie, do której niestety Małopolska nie ma szczęścia. O tym, kto nad nią czuwa, jest głośno od dawna. Kuratorka Barbara Nowak zasłynęła na całą Polskę swoimi kontrowersyjnymi poglądami, których nie kryje – wręcz przeciwnie, otwarcie o nich opowiada i to w nieparlamentarnych słowach. Znana jest ze swoich homofobicznych wypowiedzi i działań motywowanych politycznie, które nie tylko nie powinny mieć miejsca, ale świadczą o tym, że nie powinna piastować tego stanowiska – powiedziała Małgorzata Tracz, Przewodnicząca Partii Zieloni i Posłanka na Sejm RP.

Partia Zieloni w pełni popiera apele i protesty wzywające do odwołania kuratorki Barbary Nowak z piastowanego stanowiska.

– Minister Czarnek rywalizuje z kuratorką Nowak o to, kto udzieli bardziej absurdalnej i skandalizującej wypowiedzi. Edukacja i szkolnictwo wyższe wymagają reform. MEiN ma środki, aby zatrudniać ekspertów, którzy wskażą, jakie zmiany są naprawdę potrzebne w edukacji. Niestety już od czasów deformy minister Zalewskiej wszystko zmierza w złym kierunku – podkreślił Krzysztof Dudek, koordynator regionalny Partii Zieloni w Małopolsce.

– To, w jakim kierunku idziemy, jest absolutnie przerażającej. Ze względu na propozycje legislacyjne znane jako Lex Czarnek i Lex Wójcik, jedyne co by wypadało nauczycielkom i nauczycielom, to się nie odzywać i tylko odczytywać na lekcji podręczniki wskazane przez MEiN. Według nowego prawa nie wolno będzie nauczycielkom i nauczycielom zapraszać do szkół organizacji pozarządowych – zwłaszcza tych zajmujących się edukacja seksualną, antydyskryminacyjną lub klimatyczną – mówiła Grażyna Zagórny z inicjatywy Protest z Wykrzyknikiem.

Grażyna Zagórny zwróciła również uwagę, że Lex Czarnek doprowadzi do zaburzenia równowagi pomiędzy kuratorium, a organami prowadzącymi szkoły w ramach komisji konkursowych wybierających nowych dyrektorów szkół. Kuratorium również uzyska możliwość odwoływania dyrektorek i dyrektorów niestosujących się do wytycznych kuratorium. – Pętla się zaciska – skwitowała Grażyna Zagórny.

– Oczy całego kraju zwróciły się ostatnio na Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie. Od kilku miesięcy mamy do czynienia z bardzo niejasnymi i fałszywymi komunikatami władz uczelni. Informacjami o zadłużeniu uczelni, które nie istnieje. Informacjami o restrukturyzacji uczelni, o której MEiN nie ma żadnej wiedzy. Planowane są i trwają obecnie masowe zwolnienia, dotykające wybitne osobistości ze świata nauki, bez żadnego racjonalnego klucza. Atmosfera kolesiostwa, która została wprowadzona przez PiS, sprawia, że osoby, które mają złe intencje i chcą zawłaszczać uczelnie, są coraz odważniejsze w swoich działaniach. Taką próbę zawłaszczenia podjęto na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. Jako pracowniczki i pracownicy nie poddajemy się – będziemy walczyć o nasz Uniwersytet – mówiła Ewelina Pytel z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

Posłanka Małgorzata Tracz wyraziła swoje poparcie dla pracowniczek i pracowników Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie oraz poinformowała o skierowaniu do ministra Przemysława Czarnka interwencji poselskiej w sprawie przeprowadzenia kontroli ministerialnej w Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie wobec niezatwierdzenia przez statutowe organy uczelni wewnętrznego planu restrukturyzacji i przeprowadzania na jego podstawie zwolnień pracowników oraz innych licznych naruszeń prawa. – Mówimy ministrowi Przemysławowi Czarnkowi: “sprawdzam”. Czy podejmie odpowiednie działania po mojej interwencji, czy też tylko potwierdzi, że obecna sytuacja na Uniwersytecie Pedagogicznym jest zgodna z jego wizją? – podkreśliła Małgorzata Tracz.

– Jako tegoroczna maturzystka i przyszła studentka z niepokojem obserwuję kolejne działania, które podejmuje minister Przemysław Czarnek. To nie reforma, to deforma edukacji w najgorszym wydaniu, bo podparta ideologizacją szkolnictwa w duchu katolickim. Można wręcz odnieść wrażenie, że pomylił on stanowisko ministra z ministrantem – w końcu wszystkie ze zmian sprzyjają kościołowi katolickiemu – mówiła Laura Kwoczała, współprzewodnicząca stowarzyszenia Ostra Zieleń.

– Nie ma więc żadnych wątpliwości, że to nieodpowiednia osoba na tak odpowiedzialnym stanowisku. Z resztą, od kiedy w mediach pojawiły się informacje o tym, że minister Przemysław Czarnek ma objąć stanowisko Ministra Edukacji i Nauki, przez Polskę przelała się fala protestów zarówno środowisk uczniowskich, jak i nauczycielskich. Trzy z nich miałam okazję współorganizować we Wrocławiu. Za każdym razem postulat jest jeden: natychmiastowa dymisja ministra Czarnka – zakończyła Laura Kwoczała.

Na zakończenie konferencji prasowej Posłanka Małgorzata Tracz przypomniała, że w Sejmie został złożony wniosek o wotum nieufności dla ministra Przemysława Czarnka. Zapewniła również o pełnym poparciu dla działań nauczycielek i nauczycieli oraz uczennic i uczniów w ich nierównej walce z MEiN.

Tagi
Kobieta w Krakowie - Portal dla kobiet

Krakowski Portal

Krakowski Portal - portal informacyjny, wiadomości, aktualności, wydarzenia z Krakowa i regionu - biznes, edukacja, kultura, zdrowie, uroda

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zajrzyj również tutaj
Close
Back to top button
Close