Kultura

MUZYKA ZAKLĘTA W DREWNIE 15. edycja Festiwalu na Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce

15 edycja wydarzenia zaskoczy wielbicieli Muzyki Zaklętej w Drewnie nową formułą. Po inauguracji Festiwalu, która odbyła się 6 czerwca, spotkamy się w weekend 6-8 sierpnia, by wśród zieleni Beskidu Niskiego i Pogórza odkryć Zagrodę Maziarską w Łosiu i Skansen Pszczelarski w Stróżach, a także kościół pw. św. Michała Archanioła w Szalowej uznany za Pomnik Historii i kościół pw. św. św. Filipa i Jakuba w Sękowej wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

W tym roku posłuchamy niezwykłych zespołów takich jak Orkiestra Świętego Mikołaja, która nie mieści się w ramach gatunków i stylów muzycznych. Od lat mocuje się nieprzebranym bogactwem kultury tradycyjnej tworząc muzykę nowoczesną muzykę umykającą wszelkim kwalifikacjom. Przygoda Orkiestry z tradycją zaczęła się od muzyki łemkowskiej w latach 80tych. Polifoniczna, dzika, egzotyczna pod względem harmonii i rytmu, i co nie było bez znaczenia tajemnicza i wówczas poza obiegiem. Mimo wielu lat poszukiwań Mikołaje pozostali wierni łemkowskim inspiracją.

Zespół zagra plenerowo 6 sierpnia w urokliwym miejscu – Zagrodzie Maziarskiej w Łosiu, która stanowi zwarty, zamknięty zespół budynków położony w centrum wsi. Jest przykładem zabudowy drewnianej typowej dla Łosia w czasach przed masowym uprawianiem maziarstwa. Obecnie budynki stanowią oddział Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach, a w chałupie i stajni urządzona jest ekspozycja poświęcona kulturze łemkowskiej i łosiańskiemu maziarstwu.

Następnego dnia, czyli 7 sierpnia w sobotę, odbędą się aż dwa koncerty. Kapela Timingeriu wystąpi plenerowo w Muzeum Pszczelarstwa w Gospodarstwie Pasiecznym „Sądecki Bartnik” w Stróżach. Kapela Timingeriu to rodzinny zespół powstały z potrzeby doświadczania muzyki bezpośrednio i osobiście. Muzykowanie jest dla zespołu pretekstem do spotkania, sytuacją żywą i otwartą. Grają i śpiewają żywiołową, prowokującą do tańca interpretację muzyki cygańskiej, bałkańskiej i żydowskiej, tworząc nieskrępowaną atmosferę spotkania i zabawy. Różnorodne dźwięki Kapeli zabrzmią w Muzeum Pszczelarstwa im. Bogdana Szymusika w Stróżach, które powstało w 2000 r. przy Gospodarstwie Pasiecznym “Sądecki Bartnik”. W zbiorach skansenu można obejrzeć m.in. sprzęt pszczelarski oraz ponad 100 uli rzeźbionych w różne figury. Są tutaj ule skrzynkowe (snozowe i ramowe), obserwacyjne, kłody, stojaki, a także słomiane kószki. To idealne miejsce na rodzinne popołudnie!

Wieczorem w barokowych wnętrzach kościoła pw. św. Michała Archanioła w Szalowej wystąpi trójka młodych, utalentowanych muzyków: Artur Plinta – kontratenor, Agnieszka Podłucka – skrzypce barokowe, Natalia Olczak – klawesyn w programie „Niemiecki ład kontra włoski temperament”. Usłyszymy dzieła kompozytorów takich jak G.F. Händel, A. Vivaldi, C. Monteverdi.

Porządek, ład, surowość czy temperament, ekspresja i wirtuozeria?

Wybór pomiędzy dwoma zupełnie odmiennymi obliczami nie jest łatwy. Dlatego koncert opowie o różnorodności dwóch niezwykle silnych nacji muzycznych. Podsumuje wybranymi dziełami stylistyczne różnice wewnętrzne i zewnętrzne Niemiec i Włoch. Program pełen zwrotów i kontrastów.

Scenerią wydarzenia będzie wzniesiony w latach 30stych XVIII wieku kościół pw. św. Michała Archanioła w Szalowej. Jest to budowla późnobarokowa, konstrukcji zrębowej, o ścianach częściowo pokrytych gontem. Wnętrze świątyni zdobi barokowo – rokokowa polichromia iluzjonistyczna i figuralna oraz bogate wyposażenie z XVIII w. Ze względu na swoja wartość został uznany za Pomnik Historii. Czyż nie brzmi to zachęcająco?

Na finał 15.edycji Festiwalu plenerowo pod kościołem św. św. Filipa i Jakuba w Sękowej (UNESCO) zagra znany na polskiej scenie od 30 lat zespół Raz Dwa Trzy! Zespół, który od lat udowadnia, że można podążać własną drogą, trzymać się własnych pomysłów i estetyki, a przy tym osiągnąć popularność, cieszyć się ogromną atencją fanów i nieustającą życzliwością krytyków.

„30 lat jak jeden koncert…” 30 lat temu, na korytarzu akademika w Zielonej Górze trójka młodych ludzi zagrała pierwsze wspólne dźwięki i zaczęła się historia. Historia zespołu, który w tylko sobie znany sposób potrafił połączyć talent literacki Adama Nowaka z muzyczną finezją i fantazją, wytwarzając swój własny, charakterystyczny i rozpoznawalny muzyczno – literacki język. Zespołu, który w niedościgniony sposób zinterpretował piosenki A. Osieckiej i W. Młynarskiego – z pełnym szacunkiem dla pierwowzorów. Nadto zespołu, który przez te wszystkie lata zbudował ogromną więź ze słuchaczami, grając tysiące koncertów – od małych klubów po wielkie sale koncertowe. Te 30 lat minęło jak jeden koncert!

Kościół św. św. Filipa i Jakuba w Sękowej to jeden z najcenniejszych kościołów drewnianych Małopolski. Wzniesiono go w 1520 r. z ręcznie ciosanych bierwion modrzewiowych. W XVIII w. dostawiono wieżę i rozłożyste soboty. Powierzchnie kościoła, z wyjątkiem izbicy, pokryte są gontem, co potęguje malowniczość bryły. Obiekt w 2003 r. został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO. W wakacje planowany jest remont mostku koło kościoła, także prosimy o sprawdzanie ogłoszeń dotyczących dojazdu do obiektu tuż przed wydarzeniem!

Zapraszamy na 15.edycję Festiwalu Muzyka Zaklęta w Drewnie!
Bądźcie z nami!

Wstęp na koncerty jest bezpłatny.

Program 15.edycji Festiwalu Muzyka Zaklęta w Drewnie:

6.08.2021

18.00 Łosie, plenerowy koncert w Zagrodzie Maziarskiej
Orkiestra Świętego Mikołaja

7.08.2021

17.00 Stróże, plenerowy koncert w Muzeum Pszczelarstwa w Gospodarstwie Pasiecznym Sądecki Bartnik
Kapela Timingeriu

19.00 Szalowa, kościół pw. św. Michała Archanioła (Pomnik Historii)
Artur Plinta – kontratenor
Agnieszka Podłucka – skrzypce barokowe
Natalia Olczak – klawesyn
„Niemiecki ład kontra włoski temperament”

8.08.2021

19.00 Sękowa, plenerowy koncert przy kościele pw. św. św. Filipa i Jakuba (UNESCO)
Zespół Raz Dwa Trzy
„30 lat jak jeden koncert…”

Kobieta w Krakowie - Portal dla kobiet

Krakowski Portal

Krakowski Portal - portal informacyjny, wiadomości, aktualności, wydarzenia z Krakowa i regionu - biznes, edukacja, kultura, zdrowie, uroda

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close