Kultura

Wielkie piękno świata natury i arcydzieła grafiki na nowej wystawie w Międzynarodowym Centrum Kultury

Po długim czasie unieruchomienia Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie otwarło się dla publiczności nową wystawą Rośliny i zwierzęta. Atlasy historii naturalnej w epoce Linneusza. To ekspozycja, która pozwoli zachwycić się wielkim pięknem i różnorodnością świata żywego oraz, mamy nadzieję, wywoła refleksję nad naszą odpowiedzialnością, za to co z nim stanie się w przyszłości.

Już teraz wystawa nabrała innego wymiaru. Pandemia, susza, ale też wiele innych drobnych zjawisk, których nawet nie byliśmy świadomi, pozwoliły wyraźniej usłyszeć sygnały, jakie wysyła nam natura. Kilkaset lat przed rozpowszechnieniem fotografii i ilustrowanych czasopism przyrodniczych, tematycznych kanałów telewizyjnych czy erą Instagrama, naturalna ludzka potrzeba odwzorowania rzeczywistości realizowała się w nieco inny sposób. Najnowsza wystawa w Galerii MCK to prezentacja zapomnianych graficznych arcydzieł przedstawiających świat natury, których maestria wykonania zawstydza i uczy uważnego patrzenia. Opowiada o zachowanym w dawnych tekach i atlasach historii naturalnej „wielkim pięknie” przyrody, wciąż jeszcze możliwym do bezpośredniego doświadczania, choć już zagrożonym.

Wystawa MCK Rośliny i zwierzęta fot. Paweł Mazur

Na bogatą ekspozycję składa się ponad 40 atlasów flory i fauny (zarówno otwarte woluminy, jak i luźne karty), niemal 400 prac z wizerunkami ryb, ponad 90 oryginalnych wielkoformatowych plansz z przedstawieniami ptaków i roślin. Pokazane zostaną w większości nigdy nieprezentowane zachwycające edytorsko grafiki i teki, w tym m.in. prace znanej przyrodniczki Marii Sibylli Merian, Georges’a Cuviera, Eleazara Albina, François Levaillanta czy słynne dzieło Ulissesa Aldrovandiego. Hiperrealistyczne ręcznie kolorowane ryciny oraz najwyższej próby barwne miedzioryty o wyjątkowej maestrii wykonania przedstawiają nie tylko subtelne, drobiazgowo wyrysowane kwiaty, swojskie gatunki zwierząt, ale również majestatyczne portrety egzotycznych ptaków, niezliczone kształty ryb i niepowtarzalne barwne wzory motyli.

Wystawa MCK Rośliny i zwierzęta fot. Paweł Mazur

Wystawa jest przepięknie zaaranżowana. Prolog ekspozycji to Ostęp, gdzie uwaga skupiona jest na najbliższych, rodzimych gatunkach, które można obserwować i identyfikować w naszej strefie klimatycznej. Kolejna sala jest podróżą w egzotyczne Zamorze, pełne rajskich ptaków, motyli i roślin, odkrywanych podczas wypraw i naukowych ekspedycji w odległe zakątki, odnajdywanych w dżungli lub pod wodą. Ogromny zbiór kilkuset wizerunków ryb zachwyci nie tylko akwarystów. Dział Stół prowokuje do pytań i stanowi zachętę do dyskusji o rolnictwie, współczesnych dietach i globalnym wymiarze tych kwestii. Epilog wystawy to Ogród,ukazującybogactwo świata roślin ozdobnych, ów szczególny obszar na pograniczu natury i kultury, a zebrane obrazy mogą nawet zainspirować do podejmowania własnych prób ogrodniczych.

Ludwig Schmidt wg Johanna Heusingera, rusałkowate, miedzioryt i akwaforta, kolorowane; Biblioteka Instytutu Systematyki i Ewolucji Zwierząt PAN (fot. J. Chojnacki)

Ekspozycja potrwa od 19 maja do 18 października, a w spotach zachęcających do jej oglądania odbiorcy usłyszą głos Krystyny Czubówny, doskonale znany z filmów przyrodniczych. Poświęcony jest jej również album, w którym prezentowane reprodukcje zostały precyzyjnie opracowane i poddane retuszowi skaz i przebarwień, by oddać maestrię i wyjątkowość pierwowzorów.

 

 

Mark Catesby, lelek zwyczajny / lelek kozodój i turkuć podjadek, miedzioryt kolorowany; Gabinet Rycin w Bibliotece Naukowej PAU i PAN w Krakowie (fot. J. Chojnacki)

 

 

Jacques Louis Pérée wg Jacques’a Barrabanda, tukan ognistooki, miedzioryt i akwaforta z wykorzystaniem techniki punktowej, odbitka barwna podkolorowana; Gabinet Rycin w Bibliotece Naukowej PAU i PAN w Krakowie (fot. J. Chojnacki)

 

Johann Simon Kerner, mak Papaver bracteatum, litografia lawowana, odbitka podkolorowana akwarelą; Gabinet Rycin w Bibliotece Naukowej PAU i PAN w Krakowie (fot. J. Chojnacki)

 

Martin Schmeltz wg Jeana-Charles’a Wernera, ognica pstra / skrzydlica ognista, miedzioryt i akwaforta z wykorzystaniem techniki punktowej, odbitka kolorowana; Gabinet Rycin w Bibliotece Naukowej PAU i PAN w Krakowie (fot. J. Chojnacki)
Kobieta w Krakowie - Portal dla kobiet

Krakowski Portal

Krakowski Portal - portal informacyjny, wiadomości, aktualności, wydarzenia z Krakowa i regionu - biznes, edukacja, kultura, zdrowie, uroda

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close