Polska

Ruszyło Łódzkie Centrum Postcovidowe

Zainaugurowano działalność regionalnego programu rehabilitacji dla mieszkańców województwa łódzkiego po przebytej chorobie COVID-19. Projekt nosi nazwę Łódzkie Centrum Postcovidowe – poinformował w czwartek wicemarszałek województwa łódzkiego Piotr Adamczyk.

Program – jak przekazały służby prasowe Urząd Marszałkowskiego w Łodzi – realizuje Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy, a jego partnerami są Pabian-Med oraz szpitale wojewódzkie w Zgierzu i Bełchatowie. Zapisy do programu rozpoczęły się czwartek. Rehabilitacja rozpocznie się 1 sierpnia tego roku.

Podczas konferencji prasowej wicemarszałek Adamczyk przypomniał, że “konsekwencją przebycia koronawirusa bywają dolegliwości oddechowe, ciągłe zmęczenie, a nawet depresja”. “Pacjent pozostawiony bez fachowej pomocy może przypłacić to poważnymi kłopotami zdrowotnymi” – zaznaczył.

“Dzięki programowi z pomocy skorzysta blisko 3 tys. mieszkańców województwa. Lekarze zadbają o m.in. o poprawę kondycji chorego, zmniejszą poziom duszności i przewlekłego zmęczenia, a także będą walczyć z lękami i zaburzeniami nastroju, na które bardzo często narzekają pacjenci, którzy przeszli koronawirus” – podkreślił Adamczyk.

“Podczas rehabilitacji lekarz prowadzący zapoznana się z dokumentacją medyczną pacjenta. Niezbędne będzie także wykonanie badań RTG klatki piersiowej, spirometrii spoczynkowej, EKG, morfologii krwi obwodowej, oznaczenie parametrów układu krzepnięcia. Po diagnostyce pacjent zostanie skierowany na konsultacje specjalistyczne, które będą dostosowane do jego indywidualnych potrzeb” – wyjaśniała lekarka z oddziału rehabilitacji szpitala w Zgierzu Monika Parys.

Na rehabilitację zostaną skierowani pacjenci pełnoletni, a sama kwalifikacja nastąpi nie później niż 12 miesięcy od zakończenia izolacji.

Jak poinformowano w Urzędzie Marszałkowskim, mieszkańcy województwa mogą zapisać się do programu dzwoniąc do Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy lub bezpośrednio w rejestracji przy ul. Aleksandrowskiej 61/63 w Łodzi. (PAP)

autor: Hubert Bekrycht

Kobieta w Krakowie - Portal dla kobiet

Krakowski Portal

Krakowski Portal - portal informacyjny, wiadomości, aktualności, wydarzenia z Krakowa i regionu - biznes, edukacja, kultura, zdrowie, uroda

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zajrzyj również tutaj
Close
Back to top button
Close