Biznes

MRPiT przygotowało nowelę ustawy o dopłatach do odsetek kredytów dla firm

Ministerstwo Rozwoju Pracy i Technologii przygotowało nowelizację ustawy o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych przedsiębiorcom mającą na celu zwiększenie wsparcia dla firm szczególnie dotkniętych skutkami COVID-19 – wynika z uzasadnienia do projektu.

“Rekomenduje się wprowadzenie dopłat do całości odsetek należnych bankowi z tytułu kredytu udzielonego przedsiębiorcom szczególnie dotkniętym COVID-19” – czytamy w Ocenie Skutków Regulacji (OSR).

Projekt ustawy wprowadza upoważnienie dla ministra właściwego do spraw gospodarki do określenia, w drodze rozporządzenia, rodzajów działalności sklasyfikowanych według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) stanowiących działalność gospodarczą szczególnie dotkniętą skutkami COVID-19.

Zakłada się, że na liście znajdą się m.in. rodzaje działalności związane z transportem, turystyką, gastronomią, hotelarstwem, kulturą, rozrywką, sprzedażą odzieży lub na targowiskach. Przedsiębiorcy wykonujący te rodzaje działalności będą mogli ubiegać się o udzielenie kredytów ze 100 proc. dopłatą do oprocentowania.

W uzasadnieniu wyjaśniono, że zmianie ulega podział środków określony w art. 102 obowiązującej ustawy. W latach 2020–2029 maksymalny limit wydatków z budżetu państwa będących skutkiem finansowym ustawy, przeznaczonych na dopłaty, nie zmienia się i wynosi 567 600 000 zł, z tego w: 2020 r. – 50 mln zł, w 2021 r. – 271,2 mln zł, w 2022 r. – 189 mln 640 tys. zł, a w 2023 r. – 56 mln 760 tys. zł.

W obowiązującej ustawie na dopłaty w 2020 r. przewidziano 296,4 mln zł, a w 2021 r. – 271,2 mln zł.(PAP)

autor: Łukasz Pawłowski

Kobieta w Krakowie - Portal dla kobiet

Krakowski Portal

Krakowski Portal - portal informacyjny, wiadomości, aktualności, wydarzenia z Krakowa i regionu - biznes, edukacja, kultura, zdrowie, uroda

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close