Kraków

Posłowie z Krakowa – poznaliśmy ostateczne wyniki wyborów

Prawo i Sprawiedliwość wygrało wybory z wynikiem 35,38%, jednak nie zyskało wystarczającej liczby mandatów, aby samodzielnie formować rząd. Z 194 miejscami w Sejmie, partia będzie zmuszona do poszukiwania sojuszników, aby osiągnąć większość. Koalicja Obywatelska, która uzyskała 30,70% głosów i 157 miejsc, oraz Trzecia Droga z 14,40% i 65 miejscami, zyskują znaczenie jako potencjalni kreatorzy przyszłego kształtu rządu.

Znajdujemy się w sytuacji, gdzie Zjednoczona Prawica (Prawo i Sprawiedliwość oraz Suwerenna Polska) pozostaje bez większości, nawet z potencjalnym wsparciem Konfederacji, która zdobyła 18 miejsc. Tym samym, opozycja, w skład której wchodzi Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga i Lewica (26 miejsc), z większością 248 mandatów, ma możliwość przejęcia inicjatywy.

Krakowska reprezentacja parlamentarna również zmienia swój kształt. Prawo i Sprawiedliwość będzie reprezentowane przez pięcioro posłów, w tym Małgorzatę Wassermann, która zdobyła imponującą liczbę 125 498 głosów. Z kolei Koalicja Obywatelska wprowadza do Sejmu pięcioro swoich przedstawicieli, z Bartłomiejem Sienkiewiczem na czele, który zdobył 95 546 głosów.

Interesująco kształtuje się obecność Trzeciej Drogi, Lewicy i Konfederacji. Te partie będą miały odpowiednio dwóch, jednego i jednego reprezentanta. Rafał Komarewicz z Trzeciej Drogi zdobył znaczące poparcie, uzyskując 44 702 głosy.

Konieczność budowania koalicji i kompromisów może oznaczać nową erę w polskiej polityce, gdzie różnorodność opinii i interesów będzie odgrywała większą rolę.

Posłowie z Krakowa:

Bartłomiej Sienkiewicz – Koalicja Obywatelska
Jagna Marczułajtis-Walczak – Koalicja Obywatelska
Aleksander Miszalski –  Koalicja Obywatelska
Dorota Marek –  Koalicja Obywatelska
Katarzyna Matusik-Lipiec –  Koalicja Obywatelska

Małgorzata Wasserman – Prawo i Sprawiedliwość
Andrzej Adamczyk – Prawo i Sprawiedliwość,
Elżbieta Duda – Prawo i Sprawiedliwość
Jacek Osuch – Prawo i Sprawiedliwość
Agnieszka Ścigaj – Prawo i Sprawiedliwość

Rafał Komarewicz – Trzecia Droga
Ireneusz Raś – Trzecia Droga

Daria Gosek-Popiołek – Lewica

Konrad Berkowicz – Konfederacja

Kobieta w Krakowie - Portal dla kobiet

Krakowski Portal

Krakowski Portal - portal informacyjny, wiadomości, aktualności, wydarzenia z Krakowa i regionu - biznes, edukacja, kultura, zdrowie, uroda

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close