Kraków

Polski 4UA – Centrum Edukacji i Integracji. W Bonarce ruszył punkt pomocy dla uchodźców

Projekt Polski 4UA – Centrum Edukacji i Integracji to kolejna forma wsparcia uchodźców z Ukrainy, jaka została przygotowana w oparciu o współpracę Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie z NGO. Fundacja Ignatianum stworzyła miejsce spotkań, rozmów i wsparcia dla osób dorosłych. W ramach projektu powstała przestrzeń do nauki języka polskiego oraz integracji w Polsce i w Krakowie. Nowo otwarty punkt pomocowy dla uchodźców wojennych z Ukrainy działa w Centrum Handlowym Bonarka City Center przy ul. Kamińskiego 19 od poniedziałku do piątku w godz. 10:00-18:00.

– Od wybuchu agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę uruchomiliśmy z budżetu państwa oraz Funduszu Pomocy prawie 372 mln zł na działania wspierające uchodźców wojennych w Małopolsce. To działania pomocowe, informacyjne, organizacyjne i logistyczne. Ważnym aspektem tych zadań jest współpraca z organizacjami pozarządowymi. Podpisaliśmy już 14 umów o wartości prawie 2 mln zł. Do listy podmiotów współpracujących z Małopolskim Urzędem Wojewódzkim w Krakowie dołącza Fundacja Ignatianum, która otrzymuje dofinansowanie w wysokości 120 tys. zł. Przygotowany projekt obejmuje m.in. wsparcie prac wolontaryjnych oraz organizację i prowadzenie nauki podstaw języka polskiego w Bonarce. Dziękuję Fundacji Ignatianum za tę wartościową propozycję. Stanowi ona odpowiedź na aktualne potrzeby. Zależy nam bowiem, by uchodźcy mocno stanęli na nogach i jak najszerzej się integrowali, a znajomość języka polskiego jest w tym przypadku niezwykle istotna – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

W ramach projektu prowadzone będą zajęcia z języka polskiego w różnych formach i na różnych poziomach dostosowanych do potrzeb odbiorców:

  • lektorat języka polskiego w trybie stacjonarnym,
  • lektorat języka polskiego w trybie zdalnym,
  • cykliczne konwersacje językowe w formie speaking club,
  • platforma e-learningowa do nauki języka polskiego „Polska dla Początkujących i Średniozaawansowanych (P4P),
  • konsultacje językowe, grupowe i indywidualne zarówno w trybie stacjonarnym, jak i zdalnym.

Dodatkowo w ramach projektu prowadzone będą spotkania o charakterze integracyjnym i doradczym, jak np.

  • cykliczne spotkania integracyjne,
  • cykliczne spotkania z psychologiem,
  • spotkania z organizacjami, ekspertami w zakresie szeroko rozumianego  funkcjonowania w Polsce, np. spotkanie z Grodzkim Urzędem Pracy, spotkanie z prawnikami, przedstawicielami służby zdrowia, szkolnictwa wyższego itd.,
  • konsultacje indywidualne i wsparcie w zdobywaniu informacji na wskazany przez odbiorców.

– Wszystkich zainteresowanych ofertą serdecznie zapraszam do wzięcia udziału w warsztatach. Projekt Polski4UA to znacznie więcej niż bezpłatne lekcje języka polskiego. To okazja do poznania nowych ludzi, integracja z otoczeniem i szansa na lepszą przyszłość. W ramach Projektu oferujemy naukę na różnych poziomach, ale także spotkania z psychologiem, prawnikami, przedstawicielami służby zdrowia czy szkolnictwa wyższego. To wielowymiarowe wsparcie i pomoc w różnych obszarach codziennego życia. Wychodząc naprzeciw potrzebom naszych Sąsiadów, udowadniamy, że chcieć to móc, że razem jesteśmy silniejsi – dodaje wojewoda Łukasz Kmita.

– Przez ostatnie miesiące Fundacja Ignatianum prowadziła kursy języka polskiego, wspierała uchodźców w znalezieniu pracy i rozpoczęciu samodzielnego życia w Krakowie i w Małopolsce. Wsparciem objęliśmy również dzieci i młodzież, prowadząc dla nich zajęcia stacjonarce w EduHubie. Obecnie, na zlecenie Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie we współpracy z CH Bonarka, uruchamiamy Punkt Wsparcia Uchodźców – Polski4UA, w którym uchodźcy będą mogli uczestniczyć w kursach języka polskiego, uzyskać ważne dla nich informacje, uzyskać wsparcie zawodowe i psychologiczne. Mając dotychczasowe cenne doświadczenie w pracy z uchodźcami, chcemy przez najbliższe miesiące pomóc kolejnym obywatelom z Ukrainy. Nasz Punkt ma pomóc w dalszym swobodnym życiu w Polsce – mówi prezes Zarządu Fundacji Ignatianum Tomasz Konturek.

– Szukaliśmy sposobu na stworzenie na terenie naszego centrum handlowego punktu wsparcia i integracji uchodźców, czegoś w rodzaju „HUB’u Pomocy Ukrainie”. Jego celem miało być prowadzenie długofalowych działań wspierających obywateli Ukrainy w nowym miejscu ich zamieszkania – mówi Katarzyna Kasprzak, marketing manager Centrum handlowego Bonarka.

Szczegółowe informacje o projekcie 

Детальна інформація про проект 

Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie

Tagi
Kobieta w Krakowie - Portal dla kobiet

Krakowski Portal

Krakowski Portal - portal informacyjny, wiadomości, aktualności, wydarzenia z Krakowa i regionu - biznes, edukacja, kultura, zdrowie, uroda

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zajrzyj również tutaj
Close
Back to top button
Close