Zdrowie

Ministerstwo Zdrowia odpowiada w sprawie RDTL u pacjentów z mukowiscydozą

Ratunkowy Dostęp do Technologii Lekowych w mukowiscydozie

Na prośbę pacjentów z mukowiscydozą, wspólnie z krakowską Fundacją Oddech Życia zwróciliśmy się do Ministerstwa Zdrowia z serią pytań dotyczących Ratunkowego Dostępu do Technologii Lekowych.

Odpowiedzi na poniższe pytania udzielił Jarosław Rybarczyk, Główny specjalista w Biurze Komunikacji Ministerstwa Zdrowia:

1. Ilu pacjentów i w jakich województwach korzystało do tej pory z RDTL w kontekście terapii Symkevi w połączeniu z Kalydeco oraz Kaftrio w połączeniu z Kalydeco?

2. Czy pacjenci korzystający z RDTL przed negatywną rekomendacją Prezesa AOTMiTu będą mogli korzystać z leków również po dacie ww. negatywnej rekomendacji lub po dacie wymienionej w 4 pytaniu poniżej. Jeśli tak, to czy bezterminowo?

3. Co z pacjentami, którzy byli w trakcie “załatwiania” przez szpital procedury RDTL, przykładowo dyrekcja wydała zgodę na RDTL i zakup leków Kaftrio+Kalydeco, ale leki te nie zostały zakupione przed datą negatywnej rekomendacji Prezesa AOTMiTu lub przed datą wymienioną w 4 pytaniu poniżej?

4. Czy wyłączenie finansowania zakupu leków w ramach RDTL następuje w dniu wydania negatywnej rekomendacji Prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, czy w dniu ogłoszenia przez Ministerstwo Zdrowia aktualnej listy produktów leczniczych niepodlegających finansowaniu ze środków publicznych w ramach procedury ratunkowego dostępu do technologii lekowych?

Odpowiedź z Ministerstwa Zdrowia:

W odpowiedzi na pytania w sprawie możliwości finansowania produktów leczniczych Symkevi oraz Kaftrio w ramach procedury ratunkowego dostępu do technologii lekowych (dalej jako „RDTL”), w imieniu rzecznika prasowego informuję, że w okresie 26 listopada 2020 r. – 31 maja 2021 r. z leczenia mukowiscydozy w ramach procedury RDTL z zastosowaniem terapii skojarzonej Symkevi + Kalydeco lub Kaftrio + Kalydeco nie skorzystał żaden pacjent.

W przypadku sytuacji, w której leczenie w/w lekami w ramach procedury RDTL zostałoby wdrożone przed wydaniem negatywnej rekomendacji Prezesa AOTMiT, pacjent miałby prawo do kontynuacji leczenia do momentu, w którym leczenie przestałoby być skuteczne.

Weryfikacja produktów leczniczych niepodlegających finansowaniu w ramach procedury RDTL powinna się odbywać w oparciu o wykaz leków obowiązujący w dniu podania lub wydania leku na potrzeby pacjenta.

Mając na uwadze powyższe należy wskazać, że ewentualne wyłączenie finansowania danego leku w ramach procedury RDTL następuje w chwili podania przez Ministra Zdrowia do publicznej wiadomości aktualnego wykazu leków niefinansowanych w ramach w/w procedury.

Tagi
Kobieta w Krakowie - Portal dla kobiet

Krakowski Portal

Krakowski Portal - portal informacyjny, wiadomości, aktualności, wydarzenia z Krakowa i regionu - biznes, edukacja, kultura, zdrowie, uroda

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zajrzyj również tutaj
Close
Back to top button
Close