AktualnościKrakówPolska

Orszak Trzech Króli w Krakowie

Już 6 stycznia 2019 r., po raz dziewiąty ulicami Krakowa przejdzie Orszak Trzech Króli. Wśród zapowiadanych nowości jest czwarty, konny orszak, który wyruszy z parafii św. Kazimierza na Grzegórzkach. Trasa orszaku zielonego jeszcze się wydłuży i zyska nowe atrakcje.

Krakowski Orszak Trzech Króli wyruszy z czterech punktów miasta, by spotkać się na Rynku Głównym i wspólnie kolędować.

Orszak czerwony, europejski, przejdzie trasą z Wawelu, ulicami Droga do Zamku i Grodzką. Po mszy w katedrze (rozpoczęcie o godz. 10.00) ks. abp Marek Jędraszewski powita króla i jego orszak, a potem jako gospodarz miejsca poprowadzi monarchę za gwiazdą do stajenki. Śpiew będzie prowadzić Zespół Pieśni i Tańca „Krakowiacy”.

Orszak zielony, symbolizujący kontynent azjatycki, ruszy z ul. Konfederackiej (zbiórka o godz. 10:45), ale będzie miał swoje preludium w postaci przejścia grupy związanej z salezjanami z ich klasztoru przy ulicy Tynieckiej. Dalej trasa orszaku poprowadzi ul. Bałuckiego, przez Rynek Dębnicki,  most Dębnicki, ul. Retoryka, ul. Garncarską, ul. Studencką do kościoła św. Anny, dalej Plantami do ulicy Szewskiej, a dalej nią do Rynku.

Orszak niebieski, afrykański, który tradycyjnie ma charakter misyjny, wyruszy z placu Matejki (o godz. 11.00) i przejdzie ulicą Floriańska na Rynek. Wcześniej można wziąć udział w mszy w kościele św. Floriana (o godz. 9.30).

Nowością jest czwarty konny orszak św. Kazimierza, który wyruszy z parafii pod wezwaniem tegoż świętego mieszczącej się na krakowskich Grzegórzkach. Jeźdźcy na swoich rumakach pojadą od ul. Bobrowskiego, Grzegórzecką i bulwarem Kurlandzkim pod Wawel, a dalej ul. Grodzka do Rynku. Orszak zorganizowała Komisja Górskiej Turystyki Jeździeckiej PTTK, a poprowadzi go duszpasterz środowisk jeździeckich i zarazem proboszcz parafii św. Kazimierza ks. Adam Niwiński.

Monarchowie spotkają się na Rynku Głównym przed sceną, na której będzie żłóbek i Święta Rodzina. Pierwszy przybędzie orszak konny, który przejedzie jezdnią wokół Rynku. Później kolejno wejdą orszaki niebieski i zielony i ustawią się w swoich sektorach, oczekując na nadejście czerwonego. Po krótkim przedstawieniu jasełkowym (w wykonaniu dzieci ze szkoły o. pallotynów) monarchowie wraz z ks. abp. oddadzą pokłon nowo narodzonemu Dziecięciu. Następnie Marek Jędraszewski przekaże swoje świąteczne orędzie zgromadzonej publiczności i poprowadzi modlitwę Anioł Pański, a na zakończenie wszyscy będą wspólnie kolędować. Spotkanie na Rynku poprowadzą: Lidia Jazgar, Łukasz Lech i Bartłomiej Sobieraj.

 

inf. prasowa Miasta Kraków

Kobieta w Krakowie - Portal dla kobiet

Krakowski Portal

Krakowski Portal - portal informacyjny, wiadomości, aktualności, wydarzenia z Krakowa i regionu - biznes, edukacja, kultura, zdrowie, uroda

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
Close