Kraków

Małopolska: ponad 41 tys. wniosków o 300 plus

W województwie małopolskim, w ramach programu “Dobry Start”, wpłynęło do ZUS przeszło 41,1 tys. wniosków na 60,6 tys. dzieci. W całym kraju mamy już 707 tys. wniosków, które dotyczą niemal 1 mln dzieci.

W naszym regionie najwięcej wniosków rodzice złożyli w Krakowie – 15,5 tys. dla 21,8 tys. dzieci. W nowosądeckim ZUS o świadczenie ubiega się już ponad 9,5 tys. rodziców i opiekunów dla niemal 15,1 tys. dzieci. Natomiast do chrzanowskiej placówki wpłynęło 9,2 tys. wniosków na 13,3 tys. dzieci, a w tarnowskim ZUS – 6,9 tys. wniosków dla 10,5 tys. dzieci.

O świadczenie można ubiegać się od 1 lipca do 30 listopada 2021 roku. W roku szkolnym 2021/2022 wniosek można złożyć wyłącznie elektronicznie – przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, portal Emp@tia lub bankowość elektroniczną. Wsparcie będzie wypłacane tylko na rachunek bankowy, dlatego bardzo ważnym jest, by przekazać go we wniosku.

Świadczenie z programu „Dobry Start” przysługuje w wysokości 300 zł – raz w roku – na dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20. roku życia lub 24 lat w przypadku osób z niepełnosprawnościami. Obecnie wsparcie otrzymuje ok. 4,5 mln dzieci.

Każda osoba, która złoży wniosek (także przez bankowość elektroniczną lub portal Emp@tia), znajdzie wszystkie informacje o nim i jego obsłudze na portalu PUE ZUS (status obsługi, szczegółowe informacje o świadczeniu). Na portalu PUE ZUS będzie też korespondencja z ZUS w sprawie wniosku o świadczenie (wezwanie do uzupełnienia wniosku lub załączników, informacja o przyznaniu świadczenia, decyzja odmawiająca przyznania świadczenia).

ZUS obsługuje też specjalną infolinię. Pod numerem 22 290 22 02 można otrzymać informacje na temat świadczenia 300 plus. Konsultanci dostępni są od poniedziałku do piątku, w godz. 8-15. Koszt połączenia według stawek operatorów.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Kobieta w Krakowie - Portal dla kobiet

Krakowski Portal

Krakowski Portal - portal informacyjny, wiadomości, aktualności, wydarzenia z Krakowa i regionu - biznes, edukacja, kultura, zdrowie, uroda

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close