Polska

Kuczmierowski: w poniedziałek powinno dotrzeć do Polski 387 tys. dawek szczepionki od Pfizera

W poniedziałek do Polski powinno dotrzeć 387 tys. dawek szczepionki od firmy Pfizer – powiedział PAP prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski. Dodał, że w tym tygodniu powinno dotrzeć też ok. 210 tys. dawek szczepionki od Moderny.

“W poniedziałek rano spodziewamy się dostawy 387 tys. dawek szczepionki od firmy Pfizer” – mówił Kuczmierowski. Dodał, że dostawy te mają być dystrybuowane do punktów szczepień we wtorek oraz środę. “Dawki od Pfizera będą wykorzystywane do szczepienia seniorów w punktach populacyjnych” – wskazał.

Prezes Agencji poinformował, że w połowie tygodnia spodziewana jest też dostawa szczepionek od Moderny. Jak mówił będzie to ok. 210 tys. dawek.

Na rynku unijnym dopuszczone są obecnie trzy szczepionki. Dwa preparaty opierają się na technologii mRNA – firm Pfizer i BioNTech (o nazwie Comirnaty) i firmy Moderna. Mają one zbliżoną skuteczność sięgającą 95 proc.

Comirnaty musi być przechowywana i transportowana w temperaturze minus 70 stopni Celsjusza, substancja Moderny – minus 25-15 stopni. Po wyjęciu z zamrażarki można je przechowywać przez miesiąc (Moderna) lub pięć dni (Comirnaty) w temperaturze plus 2-8 stopni.

Trzeci preparat produkuje AstraZeneca. Jest to szczepionka wektorowa. Dopuszczono ją na rynek UE pod koniec stycznia. Nieotwarta fiolka może być przechowywana przez 6 miesięcy w temperaturze 2-8 stopni Celsjusza. (PAP)

autorka: Wiktoria Nicałek

Kobieta w Krakowie - Portal dla kobiet

Krakowski Portal

Krakowski Portal - portal informacyjny, wiadomości, aktualności, wydarzenia z Krakowa i regionu - biznes, edukacja, kultura, zdrowie, uroda

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close