Kraków

Edukacyjna śMIECIArka na finale Czystych Tatr

Na najmłodszych uczestników Czystych Tatr oraz osoby, które w dniu akcji wybiorą się na tatrzańskie szlaki z Doliny Chochołowskiej, czeka nie lada atrakcja. Partner tegorocznej akcji sprzątania szlaków – REKOPOL – rozstawi przy wejściu swój niezwykły projekt edukacyjny, żółtą śMIECIArkę. W jej wnętrz zamiast śmieci znajduje się wystawa pokazująca jak wartościowe mogą być nasze codzienne odpady.

Stowarzyszenie Czysta Polska coroczny projekt sprzątania tatrzańskich szlaków skupia wokół hasła #ŚmiecenieToObciach. Śmiecenie to jednak tylko jeden z wielu problemów wokół tematu odpadów. Wśród innych jest nadprodukcja śmieci przed gospodarstwa domowe, ich późniejsza właściwa segregacja oraz recykling. Najbliższe Czyste Tatry wsparte zostaną ogólnopolską kampanią „Działaj z impetem!”. W jej ramach specjalnie zbudowana śmieciarka MIECIA przemierza Polskę, by bawić i uczyć najmłodszych jak przebiegać powinna właściwa segregacja oraz co w wyniku późniejszego przetworzenia odpadów może powstać i spełniać na co dzień zupełnie nową rolę. Miecię odwiedzać będzie można 22 i 23 sierpnia na parkingu przy Dolinie Chochołowskiej w godzinach od 8 do 16.

– Prowadząc działania edukacyjne niejednokrotnie spotykamy się z wątpliwościami na temat tego, czy segregacja odpadów ma w ogóle sens i czy ich recykling rzeczywiście ma miejsce. Nie każdy ma okazję do zobaczenia tego procesu na własne oczy. Dzięki Mieci staje się to możliwe – wyjaśnia Anna Kamińska, koordynator projektu „Działaj z imPETem!” z Rekopolu.

We wnętrzu Mieci zaaranżowano wystawę pokazującą drogę butelki PET od wrzucenia jej do żółtego kosza, aż do powstania nowych produktów. Odwiedzający mogą nie tylko zobaczyć, ale także poczuć i dotknąć tworzywo powstałe w wyniku recyklingu butelek PET. Dodatkową atrakcją dla najmłodszych jest zamontowana na górze śmieciarki zjeżdżalnia oraz gry zręcznościowe, sprawdzające wiedzę na temat segregacji odpadów. Na wejściu zawieszona jest zgniatarka – każdy chętny ma możliwość zgniecenia butelki, wyrzucenia jej do żółtego kosza i rozpoczęcia w ten sposób drogi butelki PET, której dalszy etap obserwować może w śmieciarce.

– Rekopol jest naszym partnerem już drugi rok. Daje nam ogromną wartość w postaci wiedzy z zakresu właściwej segregacji, recyklingu i upcyklingu odpadów. Dzięki ich wsparciu nasza akcja przebiega jeszcze sprawniej, a jej wartość edukacyjna znacznie wzrasta. Przy ich współpracy rok temu pobiliśmy rekord Polski na największą lekcję ekologiczną – mówi Rafał Sonik, prezes Stowarzyszenia Czysta Polska.

Śmieciarka „Miecia” jest elementem kampanii „Działaj z imPETem!” prowadzonej przez Rekopol Organizację Odzysku Opakowań od 2018 roku z inicjatywy czterech producentów wody i napojów w butelkach PET: Coca-Cola HBC Polska Sp. z o.o., Nestlé Polska S.A. Oddział Nestlé Waters., Pepsi-Cola General Bottlers Poland Sp. z o.o. , Żywiec Zdrój S.A. Partnerem strefy jest m.in. sieć sklepów Biedronka.

 

Kobieta w Krakowie - Portal dla kobiet

Krakowski Portal

Krakowski Portal - portal informacyjny, wiadomości, aktualności, wydarzenia z Krakowa i regionu - biznes, edukacja, kultura, zdrowie, uroda

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close