Polska

ZNP: zmiana harmonogramu szczepień opóźni szczepienia nauczycieli

Zmiana harmonogramu szczepień opóźni szczepienia nauczycieli. Powinni oni być szczepieni na równi z innymi grupami uwzględnionymi w pierwszym etapie – napisał w oświadczeniu prezes ZNP Sławomir Broniarz. Jednocześnie zaznaczył, że na równi, nie przed innymi grupami.

Szef KPRM i pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk zapowiedział w środę, że będzie korekta rozporządzenia o kolejności szczepień. Etap pierwszy zostanie podzielony na trzy części. W części 1A zaszczepieni mają zostać seniorzy powyżej 60 lat, w części 1B – osoby z chorobami przewlekłymi (chorzy na nowotwory, osoby po przeszczepach, dializowane), a w części 1C – nauczyciele i przedstawiciele służb mundurowych.

“Ze zdumieniem przyjęliśmy dzisiejszą informację ministra Michała Dworczyka (…) o umieszczeniu nauczycieli w grupie 1C. Decyzja ta opóźni w czasie termin rozpoczęcia szczepień nauczycieli i pracowników oświaty” – napisał w prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego w oświadczeniu przesłanym PAP.

“Nasze zdumienie jest tym większe, że podczas piątkowego spotkania z kierownictwem ZNP minister Michał Dworczyk zapewnił, że nauczyciele będą traktowani priorytetowo. Tymczasem dzisiaj okazuje się, że rząd zmienia taktykę i – umieszczając nauczycieli w grupie 1C,

odkłada w czasie szczepienia nauczycieli i pracowników oświaty” – dodał.

Wskazał, że dzieje się to w sytuacji, kiedy od maja 2020 r. stacjonarnie pracują nauczyciele wychowania przedszkolnego, w poniedziałek wrócili do szkół nauczyciele klas I-III szkół podstawowych i zapowiadany jest powrót do szkół kolejnych starszych klas.

Według prezesa ZNP zwiększenie bezpieczeństwa nauczycieli i pracowników oświaty przez zaszczepiene ich jest “kluczowe dla zdrowia i życia pół miliona pedagogów, a także prawie 5 mln uczniów oraz ich rodzin i najbliższych, umożliwi powrót do kształcenia w formie stacjonarnej; jest szansą na uczenie w salach lekcyjnych i bezpośredni kontakt uczniów i nauczycieli, który jest najlepszy dla rozwoju i zdrowia dzieci i młodzieży; wpłynie korzystnie na sytuację rodziców uczniów wracających do szkół m.in. poprzez możliwość powrotu do pełnej aktywności zawodowej” – czytamy.

Dlatego – jak napisał prezes ZNP – związek domaga się uruchomienia dobrowolnych szczepień nauczycieli i pracowników oświaty przed powrotem do szkół oraz tych, którzy cały czas pracują stacjonarnie (są to m.in. nauczyciele wychowania przedszkolnego).

“Uważamy, że nauczyciele powinni być szczepieni na równi (nie przed) z innymi grupami uwzględnionymi w etapie I.” – podkreślił Broniarz.

W ubiegłym tygodniu w Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Wskazano w niej m.in. kolejność szczepień przeciw COVID-19.

W noweli zapisano, że w etapie zero podmioty przeprowadzające szczepienia ochronne przeciwko COVID-19 mają obowiązek szczepić w następującej kolejności: najpierw osoby zatrudnione w podmiocie leczniczym; następnie osoby wykonujące zawód w ramach działalności leczniczej jako praktyka zawodowa; potem przedstawicieli ustawowych dzieci urodzonych przed ukończeniem 37. tygodnia ciąży, które w dniu podania ich przedstawicielom ustawowym pierwszej dawki szczepionki przeciwko COVID-19, są hospitalizowane.

Kolejne grupy w etapie zero to osoby inne niż określone w pierwszych dwóch punktach, zatrudnione w podmiocie wykonującym działalność leczniczą; farmaceuci i technicy farmaceutyczni zatrudnieni w aptece ogólnodostępnej; nauczyciele akademiccy zatrudnieni w uczelni medycznej oraz doktoranci i studenci tej uczelni biorący udział w zajęciach z udziałem pacjentów; osoby zatrudnione w jednostce organizacyjnej pomocy społecznej.

Wymieniono też grupy, które mają być szczepione w etapie pierwszym.

W pierwszej kolejności wymieniono pacjentów: zakładu opiekuńczo-leczniczego, zakładu pielęgnacyjno-opiekuńczego, hospicjum stacjonarnego i oddziału medycyny paliatywnej oraz osoby przebywające w domu pomocy społecznej. Następnie wskazano osoby urodzone: nie później niż w 1941 r., w latach 1942-1951, w latach 1952-1961.

Kolejna grupa to: nauczyciele, wychowawcy i inni pracownicy pedagogiczni oraz inne osoby zatrudnione w przedszkolu, innej formie wychowania przedszkolnego, szkole lub placówce działającej w systemie oświaty, osoby pracujące z dziećmi w placówce opiekuńczo-wychowawczej oraz w ramach form opieki nad dziećmi w wieku do 3 lat.

Kolejna grupa to: nauczyciele akademiccy zatrudnieni na uczelni i inne osoby prowadzące zajęcia ze studentami lub doktorantami zgodnie z programem odpowiednio studiów albo kształcenia.

Ostatni w ramach etapu pierwszego mają być funkcjonariusze albo żołnierze m.in.: Sił Zbrojnych RP, Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Ochrony Państwa, Służby Więziennej, Inspekcji Transportu Drogowego, straży ochrony kolei, prokuratorzy i asesorzy prokuratury oraz członkowie ochotniczych straży pożarnych, ratownicy górscy i wodni wykonujący działania ratownicze. (PAP)

Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka

Kobieta w Krakowie - Portal dla kobiet

Krakowski Portal

Krakowski Portal - portal informacyjny, wiadomości, aktualności, wydarzenia z Krakowa i regionu - biznes, edukacja, kultura, zdrowie, uroda

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close