Kultura

Zmarł Carlos Ruiz Zafón. Miał 55 lat

W Los Angeles zmarł hiszpański pisarz Carlos Ruiz Zafón, autor m.in. “Cienia wiatru”. Informacja pojawiła się na oficjalnym koncie pisarza na Facebooku, podało ją także “El Pais” i AFP. Od kilku lat cierpiał na raka.

Z wykształcenia był dziennikarzem. Do swoich ulubionych autorów Zafón zaliczał Dostojewskiego, Tołstoja i Dickensa. Od roku 1993 mieszkał w Los Angeles, gdzie poświęcił się pisaniu scenariuszy filmowych i powieściopisarstwu.

Jego pierwsze cztery książki były adresowane do młodzieży (za Książę mgły otrzymał nagrodę Edebé – Premio Edebé de Literatura Infantil y Juvenil.

Kolejne trzy książki (Cień wiatru, Gra anioła i Więzień nieba) stanowią trylogię. Ich fabuła jest bardziej rozwinięta w stosunku do poprzednich książek, przez co są skierowane również do starszych czytelników. Książka La sombra del Viento (Cień wiatru), wydana po raz pierwszy w roku 2001, została do roku 2008 przetłumaczona na ponad 45 języków i sprzedana w ponad 10 milionach egzemplarzy, m.in. w Niemczech, Brazylii, Danii, Francji, Włoszech, Finlandii, Portugalii, Stanach Zjednoczonych, Ameryce Łacińskie i również w Polsce. Została entuzjastycznie przyjęta przez czytelników i recenzentów[a], co znalazło wyraz w licznych wyróżnieniach (zainicjowała „Zafonmanię”).

Tagi
Kobieta w Krakowie - Portal dla kobiet

Krakowski Portal

Krakowski Portal - portal informacyjny, wiadomości, aktualności, wydarzenia z Krakowa i regionu - biznes, edukacja, kultura, zdrowie, uroda

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zajrzyj również tutaj
Close
Back to top button
Close