Kultura

Wystawa “Pierwszy zmysł” – pozawzrokowy odbiór sztuki

Pierwszy Zmysł to projekt oparty na odbiorze sztuki bez udziału wzroku. Głównym elementem jest wystawa, która odbędzie się w dniach 18-25.10.2020 w Ośrodku Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora CRICOTEKA.

Wydarzenie jest organizowane w ramach Cracow Art Week KRAKERS 2020. Projekt jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu Kultura Dostępna. Koncepcja została przygotowana przez zespół kuratorski w składzie: Olimpia Maciejewska-Gijbels, Paulina Mazurek, Jan Chornikowski, Grażyna Jakubowska.

Projekt umożliwia równe uczestnictwo w kulturze osobom widzącym i osobom z niepełnosprawnościami wzroku, spektrum autyzmu, osobom starszym tracącym wzrok. Ekspozycji będzie można doświadczać w całości pozawzrokowo, zaangażuje pozostałe zmysły, głównie dotyk – pierwszy zmysł towarzyszący nam w poznawaniu świata, który został w kulturze zdominowany przez wzrok. Dla osób widzących będzie doświadczeniem poszerzającym percepcję, odmiennym od obcowania ze sztuką, do którego jesteśmy przyzwyczajeni.

Na wystawie zaprezentowane zostaną dzieła 11 artystek z całej Polski wyłonione w konkursie open-call przez niezależnych jurorów – Edwarda Deskura (niewidzącego twórcę audioartu), Malwinę Antoniszczak (projektantkę wystaw dla niedowidzących), Lecha Kolasińskiego (projektanta dotykowych adaptacji edukacyjnych i tyflograficznych adaptacji dzieł sztuki). Swoje prace pokażą: Aneta Misiaszek, Anna Barańska, Elwira Sztetner, Hanna Rozpara, Jolanta Nowaczyk, Małgorzata Grzelewska- Namiota, Marta Koguc, Martyna Pinkowska, Martyna Rzepecka, Olga Ząbroń, Zuzia Łapka. Przestrzeń wypełnią także instalacje site-specific przygotowane przez studentów Wydziału Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie podczas warsztatów prowadzonych przez członków jury.

Dodatkowo odbędą się wydarzenia towarzyszące – wykłady i spotkania online poświęcone sztuce haptycznej, dotykowej (m.in. z rzeźbiarką Iwoną Demko, dr Sebastianem Stankiewiczem, Edwardem Deskurem), warsztat dla osób widzących i niewidzących prowadzony przez naszych partnerów – Zespół Szkół i Placówek pn. „Centrum dla Niewidomych i Słabowidzących” w Krakowie, zajęcia dla osób ze spektrum autyzmu, seniorów.

Wierzymy, że sztuka może być dostępna dla wszystkich, a grupy, które są wyłączone z wizualnego jej odbioru, powinny mieć możliwość by z nią obcować. Celem “Pierwszego Zmysłu” jest integracja osób z dysfunkcjami wzroku z odbiorcami widzącymi oraz poszerzenie sposobów odbioru sztuki przez powrót do dotyku.

Tagi
Kobieta w Krakowie - Portal dla kobiet

Krakowski Portal

Krakowski Portal - portal informacyjny, wiadomości, aktualności, wydarzenia z Krakowa i regionu - biznes, edukacja, kultura, zdrowie, uroda

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zajrzyj również tutaj
Close
Back to top button
Close