Świat

W USA 2534 ofiary śmiertelne Covid-19 w ciągu ostatniej doby

Uniwersytet Johnsa Hopkinsa (UJH) w Baltimore poinformował w środę w nocy, że w ciągu ostatniej doby zarejestrowano w USA 2534 ofiary śmiertelne Covid-19. Obecność koronawirusa potwierdzono u 215 586 kolejnych osób.

Uczelnia w Baltimore szacuje, że od wybuchu epidemii w Ameryce odnotowano łącznie 15 mln 384 264 przypadki zakażenia wirusem. Liczba ofiar śmiertelnych sięga 289 357.

Zgodnie z danymi UJH na całym świecie z powodu Covid-19 zmarł do tej pory w sumie 1 mln 568 734 osób. Globalna liczba przypadków wirusa wynosi 68 mln 848 383.

Jak podało amerykańskie radio publiczne NPR powołując się na mającą swoje szacunki organizację monitorującą kontakty osób zakażonych wirusem, Covid Tracking Project (CTP), Stany Zjednoczone przekroczyły w środę kolejny tragiczny kamień milowy. Odnotowały najwyższą jak dotąd dzienną liczbę zgonów z powodu wirusa wynoszącą 3054. Poprzedni jednodniowy rekord z 7 maja sięgał 2769.

Rekordowa okazała się też liczba hospitalizacji. W szpitalach przebywało w środę 106 688 pacjentów z objawami COVID-19. Amerykańskie stany powiadomiły też o przeprowadzeniu 1,8 miliona testów. Zdiagnozowały 210 000 nowych przypadków wirusa. Według CTP w ciągu ostatnich 7 dni nastąpił skokowy, ponad 10 proc. wzrost zakażeń.

Stan Nowy Jork w ciągu ostatniej doby zarejestrował 4,993 przypadków hospitalizacji. Wskaźnik testów na obecność koronawirusa z pozytywnym wynikiem osiągnął 5,44 proc. Zmarło 95 osób. „Szpitale będą musiały być niezwykle elastyczne, aby poradzić sobie z dodatkowymi przypadkami. Będą musiały być zaangażowane nie tylko w leczenie swoich pacjentów (…) lecz przygotować się na przenoszenie ich do innych szpitali, które mają większe możliwości” – mówił w środę gubernator Nowego Jorku Andrew Cuomo.

Apelował o wysiłki, aby spowolnić rozprzestrzenianie wirusa. Podkreślił, że gwałtowny wzrost pandemii jest efektem podróży i zgromadzeń w Święto Dziękczynienia. Za niezwykle ważne uznał zachowywanie środków bezpieczeństwa. „Mamy szczepionkę stanowiącą broń, która wygra wojnę. Jeśli ją wyprodukujemy, dostarczymy i rozprowadzimy, a ludzie faktycznie ją przyjmą, odniesiemy sukces. Dotarliśmy już tak daleko i jeśli wszyscy pozostaniemy zjednoczeni jako stan i wytrwamy, zobaczymy światło na końcu tunelu” – przekonywał Cuomo.

Zgodnie z statystykami CTP Kalifornia z 30 851 przypadkami Covid-19 niemal przekroczyła jednodniowy rekord. Było ich najwięcej od 6 grudnia.

„Zdumiewający wzrost liczby ofiar śmiertelnych i infekcji przytłoczył szpitale i oddziały intensywnej terapii w całym kraju, a wielu ekspertów przypisuje to osłabieniu przez ludzi środków ostrożności w Święto Dziękczynienia” – akcentuje NPR.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

Kobieta w Krakowie - Portal dla kobiet

Krakowski Portal

Krakowski Portal - portal informacyjny, wiadomości, aktualności, wydarzenia z Krakowa i regionu - biznes, edukacja, kultura, zdrowie, uroda

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close