Polska

W Polsce wykonano ponad 31,8 mln szczepień; w pełni zaszczepionych jest ponad 15,4 mln osób

W Polsce wykonano ponad 31,8 mln szczepień. W pełni zaszczepionych, czyli preparatem J&J lub dwiema dawkami innych dopuszczonych w UE szczepionek, jest ponad 15,4 mln osób. Pierwszą dawkę przyjęło ponad 17,5 mln osób – wynika z zestawienia na stronach rządowych.

Wykonano dokładnie 31 863 546 iniekcji, a w pełni zaszczepionych są 15 453 502 osoby. Pierwszą dawkę przyjęło dokładnie 17 507 308 osób. Dzienna liczba szczepień wyniosła 201 779.

Łącznie do Polski dostarczono dotąd 40 832 480 dawek szczepionki. Z kolei do punktów szczepień trafiło 34 517 410 dawek. Ponadto zutylizowano 72 996 dawek. Zgłoszono 13 174 niepożądaneh odczyny poszczepienne.

W środę odbyło się pierwsze losowanie w ramach nagród tygodniowych loterii szczepionkowej – poinformowano na rządowej stronie internetowej szczepimysie.gov.pl. Pierwsze tygodniowe losowanie objęło osoby zarejestrowane od 1 do 11 lipca. Łącznie wylosowano 130 nazwisk – 5 głównych i 5 rezerwowych do nagrody pieniężnej w wysokości 50 tys. zł, oraz 60 głównych i 60 rezerwowych do nagrody rzeczowej, jaką są elektryczne hulajnogi.

Szef KPRM i pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk w środę w porannej rozmowie w Polskim Radiu24 był pytany o zaostrzenie polityki szczepieniowej w niektórych krajach UE, m.in. we Francji, gdzie zapowiedziano, że osoby niezaszczepione nie będą mogły udać się do restauracji czy centrów handlowych. Odpowiedział, że w tej chwili nie ma planu wprowadzenia obowiązku szczepień. Przyznał jednak, że część krajów faktycznie wprowadza rozwiązania do tej pory niewykorzystywane. Uważnie to śledzimy i analizujemy – dodał.

Premier Mateusz Morawiecki, w czasie konferencji towarzyszącej piknikowi “Rodzinny Kapitał Opiekuńczy”, zorganizowanemu w Kaliszu, powiedział, że szczepionki to osiągnięcie medycyny, które “zmieniło nasze życie na lepsze”. Dodał, że “jeśli będzie potwierdzenie przez wszystkie najważniejsze agencje lekowe, a w szczególności europejską, a więc także polską, że można szczepić dzieci poniżej 12. roku życia, to dopuścimy taką możliwość. Jest to dobrowolne szczepienie po to, żeby przerwać ten łańcuch zakażeń, żeby nie było czwartej fali”.

Z badań specjalistów University College London, University of York, a także uniwersytetów w Bristolu i Liverpoolu wynika, że wśród dzieci ryzyko zachorowania na COVID-19 lub zgonu wskutek tej choroby jest bardzo małe. W Anglii zmarło zaledwie 25 dzieci poniżej 18 lat. Na poważne powikłania zakażenia SARS-CoV-2 bardziej narażone są dzieci i nastolatki z poważniejszymi przewlekłymi chorobami współistniejącymi, takimi jak schorzenia neurologiczne czy zaburzenia odporności. Ale nawet w tej grupie małych pacjentów ryzyko jest raczej niewielkie.

Polska planuje odsprzedać innym krajom, m.in. Ukrainie czy Gruzji, kilkadziesiąt milionów dawek szczepionek przeciwko COVID-19 – poinformował PAP szef KPRM i pełnomocnik rządu ds. programu szczepień Michał Dworczyk. Liczba ta zależy od dynamiki szczepień w Polsce – wyjaśnił. Dodał, że zamówione szczepionki będą trafiały do Polski mniej więcej do końca I kwartału 2022 r.

Z badania polskich naukowców, które opublikowało czasopismo “Vaccines”, wynika, że hospitalizacje z powodu COVID-19 osób w pełni zaszczepionych zdarzają się bardzo rzadko. Świadczy to o wysokiej skuteczności szczepień w zapobieganiu ciężkiemu przebiegowi tej choroby.

Bez większej liczby szczepień grozi nam IV fala epidemii i wprowadzenie pewnych obostrzeń na jesień – oświadczył w środę rzecznik rządu Piotr Müller. “Pewnie w parlamencie też będzie dyskusja na temat, jakie rozwiązanie wprowadzić, aby faktycznie zachęcić do większej liczby szczepień, bo bez większej liczby szczepień – powiedzmy sobie wprost – grozi nam IV fala i grozi nam wprowadzenie pewnych obostrzeń na jesień, jeżeli chodzi o poszczególne gałęzie gospodarki czy życia społecznego” – zwrócił uwagę.

Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) oświadczyło w środę, że według jego szacunków do końca sierpnia 90 proc. wszystkich zakażeń koronawirusem w Unii Europejskiej będzie wywołanych wariantem delta.

W związku z tymi szacunkami Europejska Agencja Leków (EMA) zaapelowała o przyśpieszenie kampanii szczepień i podkreśliła, że do ochrony przed wysoce zaraźliwym wariantem niezbędne są dwie dawki szczepionki.

Polscy pacjenci otrzymują szczepionkę przeciw COVID-19 jednej z czterech firm. Tylko szczepionka Jannsen (Johnson & Johnson) jest jednodawkowa. Pozostałe wymagają powtórzenia dawki. Preparatami firm Moderna, AstraZeneca i Jannsen szczepione są osoby od 18. roku życia. Od 7 czerwca preparatem firmy Pfizer/BioNTech, obok osób pełnoletnich i w wieku 16-18, lat mogą być szczepione także dzieci w wieku 12-15 lat.(PAP)

Autorka: Katarzyna Herbut

Tagi
Kobieta w Krakowie - Portal dla kobiet

Krakowski Portal

Krakowski Portal - portal informacyjny, wiadomości, aktualności, wydarzenia z Krakowa i regionu - biznes, edukacja, kultura, zdrowie, uroda

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close