Polska

W pełni zaszczepionych jest ponad 3,7 mln Polaków

W Polsce wykonano do tej pory około 14 mln szczepień przeciw COVID-19. W pełni zaszczepionych jest ponad 3,7 mln osób. Obecnie na szczepienie mogą zapisywać się wszyscy pełnoletni Polacy. Według zapowiedzi rządu do końca II kwartału wykonanych będzie ponad 20 mln szczepień.

Jak pokazują rządowe statystki z wtorku, najwięcej szczepień dziennie wykonano na Mazowszu (26 335), Śląsku (20 090) i Pomorzu (15 486). Najmniej – w woj. świętokrzyskim (5255), podlaskim (4960) i lubuskim (4229).

Od początku trwania akcji szczepień przeciw COVID-19, czyli od 27 grudnia 2020 roku w Polsce zutylizowano 13 319 dawek. Zgłoszono również 7789 niepożądanych odczynów poszczepienne, w tym większość łagodnych, objawiających się zaczerwienieniem i bólem w miejscu wkłucia.

Łącznie do Polski dostarczono dotąd 16 841 210 dawek szczepionek, 15 479 200 z nich trafiło już do punktów szczepień.

Od niedzieli wszyscy pełnoletni Polacy mają wystawione e-skierowania i mogą zapisywać się na szczepienie.

Szef KPRM i pełnomocnik rządu ds. programu szczepień Michał Dworczyk poinformował w tym tygodniu o skróceniu okresów między dwiema dawkami preparatów Moderny, Pfizer i AstryZeneki do 35 dni, czyli do 5 tygodni.

Do tej pory ten okres odpowiednio dla preparatów dwudawkowych Moderny i Pfizer wynosił 42 dni, a dla AstryZeneki – 82 dni.

Dworczyk mówił w poniedziałek, że zmiana ta wejdzie w życie od 17 maja. We wtorek doprecyzował, że od tego terminu skrócony czas między dawkami będzie obowiązywał “z automatu”. Natomiast te osoby, które są już po pierwszym zastrzyku, mogą dowiadywać się w punktach o możliwość wcześniejszego terminu drugiej iniekcji.

Zaznaczył, że w jednych punktach będzie to możliwe, w innych – gdzie jest bardzo wielu chętnych – niestety nie.

Od wtorku na rządowych stronach można sprawdzić, ile jest wolnych terminów na szczepienie przeciw COVID-19 w poszczególnych powiatach. Dane dostępne są w perspektywie kolejnych siedmiu i 30 dni.

We wtorek do Polski dotarła dostawa 114 tys. szczepionek od firmy Johnson & Johnson. Z kolei w poniedziałek dostarczono 1,2 mln szczepionek od Pfizera. W tym tygodniu planowane są jeszcze dostawy preparatów od firm AstraZeneca i Moderna.(PAP)

Autorka: Karolina Kropiwiec

Kobieta w Krakowie - Portal dla kobiet

Krakowski Portal

Krakowski Portal - portal informacyjny, wiadomości, aktualności, wydarzenia z Krakowa i regionu - biznes, edukacja, kultura, zdrowie, uroda

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
Close