Polska

Szymon Hołownia: Kościół i państwo na swoje miejsca

Szymon Hołownia zaprezentował dziś założenia Planu dla Polski „Wiemy jak”, dotyczące uporządkowania relacji między państwem a Kościołem katolickim w Polsce.

Zdecydowanie zbyt wielu z nas, także katolików, ma dziś poczucie, że istnieje „taśma produkcyjna” między Episkopatem a państwem PiS. Poczucie, że rząd kupuje sobie Episkopat wcielając w życie jego postulaty, a Episkopat płaci mu za to rozcieńczaniem Ewangelii polityką. – powiedział Szymon Hołownia podczas konferencji prasowej. – Dlatego eksperci Instytutu Strategie 2050 przygotowali kompleksowy plan rozłączenia więzi, jakie dziś splatają państwo i Kościółkatolicki. Realizacja tych założeń sprawi, że lepsze będzie państwo, że wolność od spętania zależnością od polityki odzyska też Kościół.

Najważniejsze założenia planu to:

  1. Przygotowanie „Kodeksu Dobrych Praktyk”, który pomoże ograniczyć szkodliwy obyczaj, jakim są występyfunkcjonariuszy publicznychw czasie uroczystości religijnych, na przykład na Jasnej Górze.
  2. Szczegółowy audyt przeprowadzony przez Najwyższą Izbę Kontroli w zakresie przepływów finansowych pomiędzy instytucjami państwa, a instytucjami Kościoła.
  3. Ostateczne zakończenie rozliczeń finansowych pomiędzy państwem a kościołem i innymi związkami wyznaniowymi na podstawie tzw. ustawBieruta.
  4. Likwidacja Funduszu Kościelnego. W jego miejsce – odpis podatkowy od podatku PIT w wysokości ok. 0,3-0,5% albo podwyższenie wysokości darowizny na cele kultu religijnego, którą można odpisać od podatku PIT lub CIT.
  5. Kontrola samorządów nad cennikami usług na cmentarzach należących do związków wyznaniowych w miejscowościach, w których nie ma cmentarza komunalnego.
  6. Likwidacja funkcji etatowych kapelanów w formacjach i urzędach innych niż Wojsko Polskie, Policja i Straż Graniczna.
  7. Zlecenie Państwowej Komisji ds. Pedofilii sporządzenie kompleksowego raportu dotyczącego pedofilii wśród duchownych i wsparcie jej działań, wraz z powołaniem specjalnej grupy prokuratorów wProkuraturze Krajowej współpracującej z ekspertami.
  8. O wymiarze i sposobie nauczaniareligii w szkole powinna decydować Rada Rodziców wraz z samorządem uczniowskim i pedagogami w danej szkole, a nie państwo czy biskup.
  9. Obniżenie do 15. roku życia wieku, w którym uczeń może zadecydować sam, czy chce uczęszczać na lekcje religii
  10. Lekcje etyki powinny być docelowo obowiązkowe, a ocena z religii nie powinna być uwzględniana na świadectwie szkolnym ani wliczana do średniej ocen.

W sprawach ustrojowych Hołownia zadeklarował konieczność nowelizacji art. 196 KK i aktualizacji Deklaracji interpretacyjnej do Konkordatu.

Szczególny jest kontekst, w którym dziś przedstawiamy nasz plan rozplątywania relacji między państwem a Kościołem. Bo dziś jesteśmy wściekli. Różnią nas dziś poglądy na temat aborcji, łączy poczucie skrajnego upokorzenia. PiS, który obiecywał troskę o ludzi zdradził swoich wyborców i wszystkich Polaków. To co dziś robi to nie “obrona życia” Polaków, a jego politycznego życia. Panie Kaczyński, czas zamordyzmu, nieliczenia się z ludźmi, czas polityki obsesji się kończy. – zakończył spotkanie Szymon Hołownia.

Szczegóły planu oraz tematy, w których potrzebna jest szersza dyskusja,takie jak np. finansowanie lekcji religii zostaną omówione w czasie debaty online Instytutu Strategie 2050 dziś o godzinie 18.00. Debata dostępna będzie dla wszystkich zainteresowanych pod adresem http://fb.me/e/1r3t8099A

Szczegółowy dokument dotyczący planu znajduje się na stronie strategie2050.pl

Kobieta w Krakowie - Portal dla kobiet

Krakowski Portal

Krakowski Portal - portal informacyjny, wiadomości, aktualności, wydarzenia z Krakowa i regionu - biznes, edukacja, kultura, zdrowie, uroda

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zajrzyj również tutaj
Close
Back to top button
Close