Polska

Prof. Marczyńska: w odpowiedzi na wzrost zachorowań na COVID-19 konieczne jest ponowne zorganizowanie służby zdrowia

W odpowiedzi na wzrosty zachorowań na COVID-19 konieczne jest ponowne zorganizowanie służby zdrowia — powiedziała PAP prof. Magdalena Marczyńska z Rady Medycznej przy premierze. Dodała, że sytuacja epidemiczna oraz ta, w szpitalach, szybko się pogarsza na wschodzie Polski.

Prof. Marczyńska podkreśliła w rozmowie z PAP, że podczas środowego spotkania Rady Medycznej z premierem rozmawiano o zorganizowaniu służby zdrowia do efektywnej walki z rosnącą liczbą zachorowań na COVID-19.

“Konieczny jest przegląd miejsc w szpitalach, szczególnie w woj. lubelskim i podlaskim. Zwłaszcza, jeżeli chodzi o miejsca intensywnej terapii. Niestety, w tych regionach poziom zaszczepienia jest niski i trzeba powiedzieć to sobie uczciwie, że osoby starsze i z wielochorobowością umrą z powodu walki z COVID-em” – dodała.

Przedstawiciele Rady mają świadomość, jak wielka jest niechęć do szczepień w niektórych regionach Polski i niestety nie mają uzasadnionych przesłanek ani nawet nadziei, by sądzić, że się to drastycznie zmieni.

“Oczywiście, może być tak, że wiosną 2022 już w znaczący sposób ta epidemia nie będzie nas dotyczyła. Po tych kolejnych miesiącach wzrostów zakażeń odporność nabędą kolejne osoby. Jakim to jednak będzie kosztem?” – pytała retorycznie prof. Marczyńska.

Członkowie Rady zwracali uwagę, że trzeba złożyć w Sejmie projekt umożliwiający sprawdzanie, czy ktoś jest zaszczepiony przeciw COVID-19.

“W innym razie wprowadzenie obostrzeń dla osób niezaszczepionych będzie fikcją co, jak to fikcja, nie poprawi w żaden sposób sytuacji. To, co możemy więc zrobić w obecnych okolicznościach, to technicznie przygotować się na kolejne tygodnie wzrostów. Nie ma absolutnie mowy o twardych restrykcjach czy lockdownach, bo wszyscy wiemy też, jaki jest koszt taki rozwiązań i ile one mają innych negatywnych skutków” – powiedziała prof. Marczyńska. (PAP)

Autor: Tomasz Więcławski

Tagi
Kobieta w Krakowie - Portal dla kobiet

Krakowski Portal

Krakowski Portal - portal informacyjny, wiadomości, aktualności, wydarzenia z Krakowa i regionu - biznes, edukacja, kultura, zdrowie, uroda

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zajrzyj również tutaj
Close
Back to top button
Close