AktualnościPolskaZdrowie

Prezes AOTMiT nie rekomenduje objęcia refundacją leku Kaftrio. Co dalej z RDTL?

Prezes Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji AOTMiT w opublikowanym dzisiaj oficjalnym piśmie nie rekomenduje objęcia refundacją produktu leczniczego Kaftrio i Kalydeco w ramach programu lekowego „Leczenie mukowiscydozy przy zastosowaniu iwakaftoru w skojarzeniu z tezakaftorem i eleksakaftorem” u pacjentów z mukowiscydozą. Nie oznacza to braku refundacji, ale bardzo utrudnia uzyskanie pozytywnej zgody Ministerstwa Zdrowia.

Teraz wszystko zależy od Ministerstwa Zdrowia.
 
Pacjenci zastanawiają się nad emigracją z kraju. W Niemczech i wielu innych krajach Unii Europejskiej leki przyczynowe są refundowane.

W związku z ww. negatywną rekomendacją Prezesa AOTMiT nie będzie można starać się o sfinansowanie zakupu terapii złożonej Kaftrio+Kalydeco za pomocą Ratunkowego Dostępy do Technologii Lekowej (RDTL).

Jak czytamy w artykule 47f ust. 3 pkt 3 “Ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych” w przypadku gdy została wydana rekomendacja, o której mowa w art. 35 ust. 6 pkt 2 “Ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych”, w odniesieniu do danej substancji czynnej w tym wskazaniu, lek nie jest finansowany w ramach ratunkowego dostępu do technologii lekowych.

Jak informuje Fundacja Oddech Życia obecnie refundowany jest tylko jeden, najstarszy preparat przyczynowy w mukowiscydozie, czyli lek działający na przyczynę choroby, a nie objawy. Mowa o preparacie Kalydeco. Z refundacji może jednak skorzystać tylko niewielka grupa pacjentów (około 11 z 2000 pacjentów z mukowiscydozą), którzy mają bardzo rzadkie w Polsce mutacje genu CFTR.

Nadzieją dla pacjentów z mukowiscydozą miały być nowsze leki przyczynowe, w tym najnowszy lek Kaftrio w połączeniu z Kalydeco. Przed zakupem tej terapii powstrzymuje pacjentów cena – około 1 mln zł za każdy stosowania. Część pacjentów ucieka z kraju do Niemiec, część próbuje zakładać i prowadzić zbiórki. Większość pozbawiona jest leczenia przyczynowego.

Petycja chorych: Refundacja Kaftrio w Polsce – leku przyczynowego w mukowiscydozie

Kobieta w Krakowie - Portal dla kobiet

Krakowski Portal

Krakowski Portal - portal informacyjny, wiadomości, aktualności, wydarzenia z Krakowa i regionu - biznes, edukacja, kultura, zdrowie, uroda

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close