Aktualności

Powstanie dodatkowy węzeł na Zakopiance

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk podpisał Program inwestycji dla budowy węzła drogowego w ciągu drogi krajowej nr 7 w Jaworniku k. Myślenic. Bezkolizyjny węzeł zastąpi skrzyżowanie DK7 z drogą wojewódzką nr 955, poprawiając tym samym bezpieczeństwo i płynność ruchu.

– Duże natężenie ruchu na Zakopiance w Jaworniku, szczególnie w okresie wakacji, świąt i długich weekendów, powoduje znaczne utrudnia dla kierowców podróżujących DK7. Trudności z wjazdem na tę trasę mają też kierowcy poruszający się drogą wojewódzką. Dlatego zdecydowaliśmy o budowie w tym miejscu nowego węzła drogowego – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Skrzyżowanie w Jaworniku jest jednym z najniebezpieczniejszych miejsc na Zakopiance. Natężenie ruchu na odcinku DK7 Kraków – Myślenice wg Generalnego Pomiaru Ruchu 2015 wynosiło ponad 33 tys. pojazdów/dobę. Na skrzyżowaniu dopuszczone są wszystkie relacje skrętne. Realizacja inwestycji poprawi bezpieczeństwo i jednocześnie usprawni funkcjonowanie i rozwój strefy ekonomicznej Jawornik – Polanka, zagrożone przez uciążliwe i niedostosowane do obecnie istniejących potrzeb włączenie do drogi krajowej nr 7.

Inwestycja obejmie budowę dwupoziomowego węzła. Powstaną łącznice, dobudowane zostaną pasy włączeń i wyłączeń po obu stronach drogi krajowej, przebudowany będzie odcinek drogi wojewódzkiej i drogi zapewniające komunikację lokalną. Wybudowane zostaną dwa ronda, wiadukt, ekrany akustyczne, mur oporowy, ścieżka rowerowa i przepust pod DK7. Przebudowana zostanie infrastruktura techniczna.

Program inwestycji i zabezpieczenie środków na realizację tego zadania umożliwi GDDKiA rozpoczęcie przygotowań do przetargu na opracowanie dokumentacji wraz z uzyskaniem decyzji zezwalającej na realizację inwestycji (ZRiD). Umożliwi także podpisanie porozumienia o współpracy z samorządem wojewódzkim i gminnym, które włączą się w finansowanie tej inwestycji.

Przygotowanie dokumentacji wraz z uzyskaniem niezbędnych uzgodnień przewidywane jest na lata 2020-2023, natomiast roboty budowlane na lata 2024-2025.

Tagi
Kobieta w Krakowie - Portal dla kobiet

Krakowski Portal

Krakowski Portal - portal informacyjny, wiadomości, aktualności, wydarzenia z Krakowa i regionu - biznes, edukacja, kultura, zdrowie, uroda

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zajrzyj również tutaj
Close
Back to top button
Close