Polska

Ponad 1,8 mln Polaków otrzymało już dwie dawki szczepionki

Do środy ponad 1,8 mln osób otrzymało dwie dawki szczepionki, a jedną – ponad 3,3 mln. W czwartek ruszają zapisy na szczepienia dla Polaków powyżej 60 lat, w tym urodzonych przed 1951 r. Tego dnia ruszają też szczepienia służb mundurowych.

W Polsce do środy, jak wynika z raportu zamieszczonego tego dnia na stronie rządowej, przynajmniej jedną dawkę szczepionki otrzymało 3 385 827 Polaków. Z tej grupy ponad połowa (1 808 008) dostała także drugą dawkę preparatu. W sumie w całym kraju podano 5 193 835 dawek szczepionki przeciw COVID-19.

Po iniekcjach zgłoszono 5189 niepożądanych odczynów poszczepiennych, w większości łagodnych, objawiających się zaczerwienieniem i krótkotrwałym bólem w miejscu wkłucia.

Od 27 grudnia ub.r., gdy rozpoczęły się w Polsce szczepienia przeciw COVID-19, zutylizowano w sumie 6335 dawek.

Z raportu wynika także, że do naszego kraju trafiło łącznie 6 510 680 dawek szczepionek, a do punktów szczepień dostarczono 5 403 630 dawek.

W środę premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że w najbliższych czterech tygodniach do Polski dotrze 7 mln dawek szczepionki.

Pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk mówił w środę, że szykowane są zmiany w Narodowym Programie Szczepień.

“Będziemy rozstrzygali, czy będziemy trzymali się dotychczasowej zaproponowanej w NPS kolejności, czy też w związku z zapowiedziami bardzo zasadniczego zwiększenia dostaw szczepionek do Polski będziemy szukać innych rozwiązań” – mówił.

Zapytany, czy gdy będzie duża liczba szczepionek, jednym z takich rozwiązań może być otwarcie zapisów dla wszystkich, którzy się jeszcze nie zaszczepili, Dworczyk odparł: “To jest jeden z rozważanych wariantów, przejście do pełnych szczepień populacyjnych”. Wyraził przypuszczenie, że część nowych rozwiązań zostanie przedstawiona w piątek.

Także w środę w szpitalu tymczasowym na PGE Narodowym zainaugurowano szczepienia służb mundurowych. Pierwszy szczepionkę przyjął komendant główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk i komendanci lub zastępcy komendantów pozostałych służb podległych MSWiA, a także Służby Więziennej.

W czwartek rano z kolei ruszają szczepienia żołnierzy przeciwko COVID-19. Resort obrony narodowej poinformował w środę, że pierwsi żołnierze zostaną zaszczepieni w Wojskowym Instytucie Medycznym w Warszawie preparatem AstryZeneki.

Obecnie trwa rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19 osób w wieku 60-69 lat (rocznik 1952-1961), a od czwartku na szczepienia mogą zarejestrować się także wszystkie osoby powyżej 60 lat, w tym urodzone przed 1951 r. Nadal też mogą się rejestrować seniorzy, którzy wcześniej mieli taką możliwość, ale tego nie zrobili.

Od poniedziałku rozpoczęło się szczepienie osób w wieku 69 lat. Zgodnie z rekomendacjami Rady Medycznej przy premierze podawany jest im preparat AstryZeneki.

Rocznik 1952, czyli osób w wieku 69 lat, dołączył tym samym do seniorów 70 plus, których szczepienia już trwają. Ich zapisy ruszyły w styczniu. Ta ostatnia grupa uodporniana jest jednak preparatami w technologii mRNA – Pfizera lub Moderny, bo trzecią szczepionkę wektorową firmy AstraZeneca Rada Medyczna rekomenduje podawać osobom do 69 lat. Starsi jej nie otrzymują. Trwają także szczepienia osób przewlekle chorych.

Od 4 marca 2020 r., gdy wykryto pierwszy przypadek SARS-CoV-2 w Polsce, zakażenie potwierdzono u 2 120 671 osób, z których 50 340 zmarło.(PAP)

Autor: Dorota Stelmaszczyk

Kobieta w Krakowie - Portal dla kobiet

Krakowski Portal

Krakowski Portal - portal informacyjny, wiadomości, aktualności, wydarzenia z Krakowa i regionu - biznes, edukacja, kultura, zdrowie, uroda

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close