Kraków

Polska 2050 utworzyła pierwsze koło powiatowe w Małopolsce

Agnieszka Buczyńska (dyrektor ds. regionów Stowarzyszenia Polska 2050) wraz z Janem Szyszko (członkiem zarządu Instytutu Strategie 2050) 10 czerwca odwiedzili Kraków, by ogłosić inaugurację kół powiatowych Stowarzyszenia Polska 2050 w Małopolsce oraz spotkać się z wolontariuszami i liderami małopolskiego ruchu. 

Tego dnia reprezentanci małopolskiego zarządu podpisali uchwałę powołującą krakowskie koło powiatowe – koła powiatowe są podstawową jednostką organizacyjną Ruchu Polska 2050. “Kraków jest sercem Małopolski i mam nadzieję, że krew z tego serca popłynie do innych powiatów” – mówiła Monika Motyczyńska, liderka Zarządu Polski 2050 Małopolskie. Liderami krakowskiego koła powiatowego zostali Kamila Moskała, Marcin Walas i Paweł Rogala.

Agnieszka Buczyńska i Monika Motyczyńska poruszyły też temat działań Stowarzyszenia Polska 2050 w zakresie zdrowia w Małopolsce. Stowarzyszenie pomagało m.in tymczasowemu szpitalowi EXPO Kraków oraz Szpitalowi Specjalistycznemu im. Stefana Żeromskiego, poprzez dostarczenie produktów pierwszej potrzeby pacjentom tychże placówek. Wolontariusze zadbali w ten sposób o osoby samotne i te, których rodziny pozostawały na kwarantannie i nie były w stanie dostarczyć swoim bliskim niezbędnych rzeczy, np. takich, jak pasta do zębów, szczoteczka, szampon, chusteczki higieniczne czy woda mineralna. “Są to działania, które budują naszą tożsamość” – zauważyła Buczyńska.

Monika Motyczyńska zaprosiła zaś mieszkańców powiatu proszowickiego, krakowskiego i miechowskiego do wsparcia projektu “Oswoić emocje”, (nr projektu KOM 28) na który można zagłosować w ramach Budżetu Obywatelskiego Małopolski do 14 czerwca, m.in. za pośrednictwem strony internetowej. Zakłada on otwarcie punktu oferującego pierwszą pomoc psychologiczną w kryzysie, a także organizację warsztatów z emocji i komunikacji oraz konsultacje psychologiczne w szkołach na terenie gminy Słomniki. “Pokażmy wspólnie swoją siłę, pokażmy, że możemy wygrać tym projektem i realnie zmienić życie dzieciaków na lepsze” – zachęcała M. Motyczyńska.

Na wieczornym spotkaniu dyskutowano na temat skali zmian czekających Polskę 2050, planów na szczeblach ogólnopolskim, regionalnym i powiatowym, wskazywano przestrzenie do rozwoju. Ruch niebawem będzie świętował rocznicę istnienia Stowarzyszenia, które przygotowuje się do wyborów w swoich strukturach na szczeblach od powiatowego do centralnego. Jan Szyszko przedstawił przyszłe plany Instytutu Strategie 2050 – najbardziej rozbudowanego think tanku w kraju, składającego się obecnie z 12 oddziałów pracujących w regionach. Szyszko podkreślił, że Instytut do chwili obecnej przygotował około 100 inicjatyw, cały czas zachowując apolityczność. W przyszłości Instytut kontynuować będzie tworzenie ekspertyz, chce też skupić się na identyfikacji problemów w skali województw i konstruowaniu planów poprawy rozwiązań systemowych.

Tagi
Kobieta w Krakowie - Portal dla kobiet

Krakowski Portal

Krakowski Portal - portal informacyjny, wiadomości, aktualności, wydarzenia z Krakowa i regionu - biznes, edukacja, kultura, zdrowie, uroda

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close