Kultura

„Pastuszek i chimera” autorstwa Jacka Malczewskiego na licytacji

Na licytacji organizowanej w niedzielę 21 czerwca 2020 roku o godz. 19:00, przez Dom Aukcyjny Agra-Art, zostanie wystawionych na sprzedaż 80 dzieł Sztuki Dawnej oraz 44 obiekty Sztuki Współczesnej.

Po tym jak na marcowej aukcji w Agra-Art obraz Malczewskiego „Artysta i chimera” został sprzedany za rekordową kwotę 3 658 000 zł, licytacja „Pastuszka i chimery” rozpocznie się od poziomu 500 tys. zł, a jego szacunkowa wartość została określona na 800 tys. – 1,5 mln zł. Obrazy wchodziły w skład tryptyku, któremu Malczewski nadał tytuł „Stara baśń” i który należy traktować jako wybitny przykład symbolizmu w malarstwie polskim. Trzy kompozycje wspólnie były eksponowane na przedwojennych wystawach, jednak w latach 30-tych w nieznanych nam okolicznościach tryptyk uległ rozdzieleniu. Obecnie Dom Aukcyjny poszukuje informacji, które mogłyby doprowadzić do odnalezienia brakującej, trzeciej kompozycji tryptyku.

Obok arcydzieła Malczewskiego, w katalogu aukcyjnym znalazł się monumentalny pejzaż pędzla Alfreda Wierusza-Kowalskiego zatytułowany „Kaukaski zwiad” i namalowany w 1880 roku. Jego licytacja rozpocznie się od 1,7 mln zł, a szacunkowa wartość to: 2 – 2,5 mln zł.

Alfred Wierusz-Kowalski „Kaukaski zwiad”, 1880

Na licytacji pojawią się także obrazy m.in. Józefa Brandta, Juliana Fałata, Juliana i Jerzego Kossaków, Jana Matejki, Stanisława Ignacego Witkiewicza.

W części aukcji poświęconej Sztuce Współczesnej, która rozpocznie się o godz. 20:30, na uwagę zasługuje oferta dzieła autorstwa Jerzego Dudy-Gracza „Dialog Polski – 3” z 1981 roku. Pełna rodzimej obyczajowości tematyka pracy zadecydowała o dołączeniu „Dialogu…” do polskiej wystawy na 41. Biennale w Wenecji w 1984 roku. Na czerwcowej aukcji kompozycja trafi pod młotek z ceną wywoławczą 45 tys. zł, natomiast wartość kompozycji została ustalona na: 50 – 60 tys. zł.

Na licytacji pojawią się także dzieła m.in. Zdzisława Beksińskiego, Igora Mitoraja, Jerzego Nowosielskiego.

Jerzy Duda-Gracz „Dialog polski – 3”, 1981

Aukcja i wystawa przedaukcyjna – warszawska galeria Agra-Art, ul. Wilcza 70. Wystawa czynna codziennie w godz. 11:00 – 18:00. Więcej informacji na: www.agraart.pl.

Dom Aukcyjny Agra-Art

Tagi
Kobieta w Krakowie - Portal dla kobiet

Krakowski Portal

Krakowski Portal - portal informacyjny, wiadomości, aktualności, wydarzenia z Krakowa i regionu - biznes, edukacja, kultura, zdrowie, uroda

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zajrzyj również tutaj
Close
Back to top button
Close