Zdrowie

Pary małżeńskie mają podobne ryzyko rozwoju cukrzycy

Dobrym pomysłem jest zabranie małżonka na badanie lekarskie, jeśli borykasz się z problemem nadwagi. Duńscy naukowcy z wydziałów zdrowia publicznego Uniwersytetu w Kopenhadze i Uniwersytetu w Aarhus w nowym badaniu odkryli związek między BMI jednego z małżonków a ryzykiem wystąpienia cukrzycy typu 2 u drugiego małżonka.

“Odkryliśmy, że można przewidzieć ryzyko zachorowania na cukrzycę typu drugiego na podstawie wskaźnika BMI jego lub jej partnera. Oznacza to, że możesz stwierdzić, czy dana osoba ma zwiększone ryzyko, czy też nie, na podstawie wskaźnika BMI partnera “- mówi Jannie Nielsen, autorka badania opublikowanego w czasopiśmie naukowym Diabetology.

Trzej badacze przeanalizowali dane 3649 mężczyzn i 3 478 kobiet z angielskiego badania Longitudinal Study of Aging w Wielkiej Brytanii. W UK szacuje się, że pięć milionów Brytyjczyków ma wysokie ryzyko zachorowania na cukrzycę.

W skali globalnej według WHO 422 miliony dorosłych choruje na cukrzycę.

Cukrzyca może powodować powikłania i poważne następstwa, takie jak uszkodzenie serca, nerek i oczu. Według Duńskiego Towarzystwa Diabetologicznego, 35 procent osób doświadcza powikłań po rozpoznaniu cukrzycy. Dlatego kluczowe znaczenie ma wczesne wykrywanie.

“Im wcześniej wykryta zostanie choroba, tym większy potencjał skutecznej profilaktyki i leczenia. Wiemy, że cukrzycy typu drugiego można zapobiec lub przesunąć jej rozwój, zmniejszając liczbę lat, w których pacjenci muszą żyć z chorobą. Podobnie jak związane z tym komplikacje mogą zostać odroczone poprzez wczesne wykrycie”, mówi Jannie Nielsen.

Jeśli na wczesnym etapie wykryje się cukrzycę typu drugiego, leczenie medyczne można odłożyć na później, a zamiast tego pacjent może zacząć od zmian w stylu życia, takich jak spożywanie zdrowej diety i wykonywanie ćwiczeń fizycznych.

“Nasze podejście do cukrzycy typu drugiego nie powinno skupiać się na osobie, ale na przykład na całym gospodarstwie domowym. Jeśli kobieta ma zwiększone ryzyko, istnieje duże prawdopodobieństwo, że jest ono dzielone z mężem “.

“Wiemy, że mężczyźni są mniej skłonni do pójścia do lekarza. Jeśli więc kobieta przyjdzie do swojego lekarza rodzinnego z podejrzeniem ryzyka cukrzycy typu drugiego, lekarz rodzinny powinien poprosić ją o zaproszenie męża następnym razem”, mówi Jannie Nielsen.

Tagi
Pokaż więcej

Przeczytaj również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *