KrakówKultura

Odsłonięcie rzeźby “Athena de Futuro” Agaty Agatowskiej przed Uniwersytetem Pedagogicznym w Krakowie

Zapraszamy na odsłonięcie nowoczesnej rzeźby “Athena de Futuro” zrealizowanej z okazji jubileuszu 75-lecia Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie. Uroczystej odsłony dokona prof. Michał Rogoż, Prorektor ds. Nauki.

Miejsce odsłony: ul. Mazowiecka 43, przed budynkiem Uniwersytetu Pedagogicznego w czwartek 14.10.2021 o godz. 17:00.

Rzeźba Athena de Futuro Agaty Agatowskiej powstała z okazji jubileuszu 75-lecia istnienia Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie.

Rzeźba przedstawia współczesny wizerunek bogini mądrości – Ateny. Atena była jedyną antyczną boginią ubraną w zbroję. Tu oglądamy ją w nowoczesnej odsłonie.

W realizacji Agatowskiej można dostrzec inspiracje współczesną popkulturą: hełm starożytnej Sparty przypomina kucyk piosenkarki Madonny, ramiona odpowiadają kształtom marynarek z pokazów mody Balmain, szerokie biodra zbliżone są do projektów modowych Moschino. Na pasku znajdują się inicjały UP, które odnoszą się do Uniwersytetu Pedagogicznego. Forma rzeźby jest futurystyczna, nowoczesna, zwrócona ku przyszłości. Wypolerowana powierzchnia aluminium podkreśla kosmiczny charakter postaci.

Rzeźba symbolizuje mądrość, którą zdobywa się na uczelni wyższej, co podkreśla ustawienie Ateny w kontekście Uniwersytetu Pedagogicznego.

Rzeźba przedstawia boginię, współczesnego bohatera, który bliższy jest tym z komiksów, fantazji niż z pomnika. Tym samym ma szansę stać się idolem nowej generacji.

Rzeźba symbolizuje postęp, rozwój i odwagę.


Agata Agatowska urodziła się w 1976 roku w Oświęcimiu. Studiowała rzeźbę w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu (dyplom magisterski obroniła w 2001, a doktorat – w 2012 roku) oraz rzeźbę i scenografię w Kunstakademie w Düsseldorfie w Niemczech (dyplom w 2012 roku). Od 2017 roku pracowała na stanowisku adiunkta na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie. W 2019 roku uzyskała stopień doktora habilitowanego na tejże uczelni. Od 2020 roku jest zatrudniona na stanowisku profesora UP. Wykłada rzeźbę.

W latach 2002–2006 współpracowała z Velvets Theater w Wiesbaden, jako aktorka pantomimy.

Za swoje rzeźby artystka otrzymała wiele nagród, m.in. Nagrodę Darmstädter Sezession, w Darmstadt w Niemczech oraz Grand Prix na 5. Biennale Sztuki Młodych Rybie Oko w Słupsku, obie w 2008 roku. Jest kilkakrotną stypendystką miasta Oświęcim oraz fundacji niemieckich z Düsseldorfu: Hedwig und Robert Samuel Stiftung i Friedrich H. J. Schneider Stiftung.

W 2013 roku otrzymała Wyróżnienie Miasta Oświęcim w dziedzinie kultury. W 2018 roku zwyciężyła w plebiscycie „Gazety Krakowskiej” Osobowość Roku 2017 w kategorii kultura.
W 2021 roku Biblioteka Publiczna GALERIA KSIĄŻKI w Oświęcimiu zakupiła dwie rzeźby artystki do kolekcji w ramach programu Centrum Rzeźby Polskiej „Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej – 2021“.

Rzeźby Agaty Agatowskiej prezentowane w przestrzeni publicznej:

  • „Athena de Futuro”, Wydział Sztuki, Uniwersytet Pedagogiczny im. KEN w Krakowie;
  • „Ice Cream” Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, Kraków;
  • „Catwalk to a Dream 3″; „Kąpiel w pianie”; „bez tytułu”, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku;
  • „David Bowie Fanka”; „Miś Uszatek”; „Różowa kokarda”; „Kot”, Miejska Biblioteka Publiczna GALERIA KSIĄŻKI, Oświęcim

Agata Agatowska mieszka i pracuje w Oświęcimiu, Krakowie i Kolonii.

http://agataagatowska.eu

Kobieta w Krakowie - Portal dla kobiet

Krakowski Portal

Krakowski Portal - portal informacyjny, wiadomości, aktualności, wydarzenia z Krakowa i regionu - biznes, edukacja, kultura, zdrowie, uroda

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close