Polska

Ochman: “Solidarność” będzie w czwartek na rozmowach z ministrem zdrowia

“Solidarność” będzie uczestniczyła w czwartek w rozmowach z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, jeśli zaproszenie wpłynie drogą formalną – powiedziała PAP przewodnicząca Krajowego Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ “Solidarność” Maria Ochman.

Minister zdrowia Adam Niedzielski ponowił w poniedziałek zaproszenie na rozmowy dla komitetu strajkowego na wtorek na godz. 13. Poinformował, że w czwartek planowane jest spotkanie ze wszystkimi związkami, także tymi, które nie biorą udziału w proteście.

Ochman zaznaczyła, że “Solidarność” nie uczestniczy w proteście i “białym miasteczku”.

“Nie zdecydowaliśmy się, by przyłączyć się do tej akcji, bo postulaty, które zgłaszaliśmy dotyczące podwyżek wynagrodzeń, wzrostu płacy minimalnej są stopniowo realizowane” – powiedziała.

“Dialog na rzecz wzrostu wynagrodzeń trwa, w sierpniu rozpoczęły się rozmowy na temat kolejnej nowelizacji ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych. Chcemy stopniowo dochodzić do naszych postulatów” – dodała Ochman.

Wskazała, że organizacje pracodawców i dwie centrale związkowe – OPZZ i NSZZ Solidarność poparły wiosną propozycje ministra zdrowia w sprawie płac minimalnych w ochronie zdrowia, zgłoszone w ramach Zespołu Trójstronnego. Do tego porozumienia nie przystąpiły wówczas pielęgniarki i położne oraz Forum Związków Zawodowych.

Zauważyła, że Dorota Gardias z Forum Związków Zawodowych i przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Krystyna Ptok są członkami Rady Dialogu Społecznego, ale 1 września zawiesiły swój udział w zespole ministerialnym. “Uczestniczą w rozmowach na Limanowskiego, a na Miodowej nie” – wskazała.

“Protestowanie, w sensie czynnej działalności jest domeną związków zawodowych. Dziwię się trochę samorządom zawodów medycznych. Tak naprawdę jest to protest Forum Związków Zawodowych, jednej centrali z trzech” – dodała.

Ochman przekazała, że “Solidarność” warunkuje swoje działania postępem dalszych rozmów, które trwają. “Jeśli będą zadowalające, nie będziemy przyłączać się do akcji protestacyjnej. Jeśli postulaty +Solidarności+ natrafią na opór, będziemy podejmowali decyzję” – stwierdziła.

Oczekiwania NSZZ “Solidarność” – jak kontynuowała – dotyczą m.in. uporządkowania noweli o zawodach medycznych i rozmów o zabezpieczeniu wynagrodzeń pracowników techniczno-administracyjnych w szpitalach. “Jest o czym rozmawiać” – stwierdziła.

Zadeklarowała, że w czwartek będzie na spotkaniu z kierownictwem Ministerstwa Zdrowia, jeśli formalnie wpłynie takie zaproszenie.

W Komitecie protestacyjnym znaleźli się przedstawiciele m.in. z Naczelnej Izby Lekarskiej, Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych, Krajowej Izby Fizjoterapeutów, Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych, Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych, Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy, Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Techników Medycznych Radioterapii i Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników Bloku Operacyjnego Anestezjologii i Intensywnej.

Do protestu nie przyłączył się m.in. samorząd aptekarzy. Naczelna Rada Aptekarska w stanowisku z 6 września informowała, że “stanowczo podtrzymuje i popiera wszelkie postulaty dotyczące zwiększenia wynagrodzeń farmaceutów zatrudnionych w szpitalach i innych zakładach leczniczych podmiotów leczniczych”. NRA stwierdziła jednocześnie, że “obecna, szczególnie skomplikowana sytuacja polityczna, społeczna i gospodarcza, warunkowana m.in. nadzwyczajnymi okolicznościami wynikającymi z pandemii COVID-19, nakazuje najwyższą rozwagę w zakresie wyboru form wyrażania i dochodzenia, nawet najbardziej zasadnych, postulatów”.

Ogólnopolski Komitet Protestacyjno-Strajkowy Pracowników Ochrony Zdrowia ma osiem postulatów. Obejmują one m.in. natychmiastową zmianę ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia; realny wzrost wyceny świadczeń, ryczałtów i tzw. dobokaretki, a także zatrudnienie dodatkowych pracowników obsługi administracyjnej i personelu pomocniczego oraz wprowadzenia norm zatrudnienia uzależnionych od liczby pacjentów.

Komitet postuluje także m.in. zapewnienie zawodom medycznym statusu funkcjonariusza publicznego i stworzenie systemu ochrony pracowników przed agresją słowną i fizyczną pacjentów; wprowadzenie urlopów zdrowotnych po 15 latach pracy zawodowej, a także uchwalenie ustaw o medycynie laboratoryjnej i zawodzie ratownika medycznego.

Według resortu zdrowia łączny koszty realizacji postulatów komitetu protestacyjnego byłyby ogromne. Protestujący domagają się spotkania z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego.

“Białe Miasteczko 2.0”, jak nazywają je organizatorzy, rozstawiono w warszawskich Alejach Ujazdowskich, w pobliżu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, po manifestacji 11 września. Akcja nawiązuje do “białego miasteczka” pielęgniarek z 2007 roku. (PAP)

Autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl

Tagi
Kobieta w Krakowie - Portal dla kobiet

Krakowski Portal

Krakowski Portal - portal informacyjny, wiadomości, aktualności, wydarzenia z Krakowa i regionu - biznes, edukacja, kultura, zdrowie, uroda

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zajrzyj również tutaj
Close
Back to top button
Close