Prawo

Nowy termin egzaminów radcowskiego i adwokackiego w 2020 roku

W Ministerstwie Sprawiedliwości trwają prace dotyczące wyznaczenia dodatkowego terminu przeprowadzenia egzaminów adwokackiego i radcowskiego. O ile pozwoli na to sytuacja epidemiczna w kraju, planowane są one w dniach 23-26 czerwca 2020 roku.

Proponowany termin zależy także od dostępności sal, spełniających wymogi prawidłowego przeprowadzenia egzaminów, w tym zachowania odpowiednich warunków sanitarnych, zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektowa Sanitarnego, które Ministerstwo Sprawiedliwości otrzymało 8 maja br.

Termin egzaminów adwokackiego i radcowskiego, wyznaczony pierwotnie na 24-27 marca 2020 r., przypadł na początek epidemii koronawirusa w Polsce. W trosce o bezpieczeństwo publiczne i zdrowie ponad 3600 zdających egzaminy, członków komisji, osób wsparcia administracyjnego i technicznego oraz ich rodzin Minister Sprawiedliwości zarządził przesunięcie terminu tych egzaminów. Decyzję tę poprzedziło uzyskanie rekomendacji Głównego Inspektora Sanitarnego.

Zgodnie z art. 78 ust. 9 ustawy z 26 maja 1982 r. – Prawo o adwokaturze i art.36ust. 10 ustawy z 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych, w przypadku przeszkody uniemożliwiającej przeprowadzenie egzaminu przez komisję w podanym terminie, Minister Sprawiedliwości po zasięgnięciu opinii odpowiednio Naczelnej Rady Adwokackiej i Krajowej Rady Radców Prawnych wyznacza dodatkowy termin egzaminu.

Biuro Komunikacji i Promocji Ministerstwo Sprawiedliwości

Kobieta w Krakowie - Portal dla kobiet

Krakowski Portal

Krakowski Portal - portal informacyjny, wiadomości, aktualności, wydarzenia z Krakowa i regionu - biznes, edukacja, kultura, zdrowie, uroda

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
Close