Polska

Niedzielski: zadbaliśmy m.in. o dokontraktowanie nowych zespołów ratownictwa medycznego

Zadbaliśmy m.in. o dokontraktowanie nowych zespołów ratownictwa medycznego; zintegrowano systemy informatyczne, prowadzimy szkolenia dla personelu medycznego – wskazywał w piątek szef MZ Adam Niedzielski, mówiąc o działaniach resortu w związku z ewentualnym wystąpieniem IV fali pandemii Covid-19.

Na piątkowej konferencji prasowej Niedzielski poinformował m.in. o poszerzeniu uprawnień ratowników medycznych, którzy otrzymali możliwość pobierania materiału z górnych dróg oddechowych i wykonania testu antygenowego na obecność koronawirusa.

“Najważniejszą rzeczą jest możliwość dokontraktowania nowych zespołów ratownictwa medycznego tak, żebyśmy nie mieli do czynienia z sytuacjami, gdzie karetki czekają i nowe zespoły nie mają możliwości reagowania. W ostatniej fali zakontraktowaliśmy dodatkowo (…) 160 takich zespołów. Ten potencjał dodatkowych 160 zespołów cały czas możemy realizować. To były nakłady rzędu powyżej 40 mln zł” – powiedział Niedzielski.

Minister zdrowia mówił też o technicznych usprawnieniach, pozwalających na skrócenie czasu przeznaczonego na dezynfekcję karetki do 60 min. “W systemach wprowadziliśmy alerty, które podpowiadają dyspozytorów, jeżeli te czasy są przekroczone, więc możemy bardzo dokładnie monitorować statusy poszczególnych karetek” – podkreślił.

Poinformował również o zintegrowaniu systemów informatycznych, które powodują, że wszystkie testy antygenowe wykonywane w karetkach natychmiast pokazują się jako zasób danych w systemie odnotowującym liczby zakażonych.

“Jeżeli chodzi o schematy postępowania ratownictwa medycznego, one zostały ponownie dopracowane. Mamy tutaj parametry dotyczące poziomu saturacji, przy których musi następować interwencja zespołu ratownictwa medycznego” – powiedział Niedzielski.

Jeżeli chodzi o infrastrukturę, szef resortu zdrowia przekazał, że w gotowości jest utrzymywane 6 tys. łóżek na tzw. drugim poziomie szpitalnictwa, a w każdym szpitalu znajduje się od 3 do 5 tzw. łóżek buforowych; 12 szpitali tymczasowych jest aktywnych, a 11 – nieaktywnych. To bufor kolejnych 2,5 tys. łóżek – wskazywał Niedzielski.

“Dla każdego województwa razem z MSWiA i wojewodami został przygotowany plan rozbudowy tej infrastruktury, pokazujący krok po kroku, które jednostki będą dołączane do systemu infrastruktury covidowej, jeżeli będziemy mieli do czynienia ze zwiększeniem liczby zakażeń” – dodał.

Minister zdrowia poinformował też o szkoleniach dla personelu medycznego. Jak mówił, Centra Symulacji Medycznych prowadzą zajęcia dotyczące leczenia pacjentów z Covid-19 na oddziale obserwacyjnym oraz pacjentów wentylowanych mechanicznie w warunkach oddziału intensywnej terapii. (PAP)

autorka: Aleksandra Rebelińska

Kobieta w Krakowie - Portal dla kobiet

Krakowski Portal

Krakowski Portal - portal informacyjny, wiadomości, aktualności, wydarzenia z Krakowa i regionu - biznes, edukacja, kultura, zdrowie, uroda

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zajrzyj również tutaj
Close
Back to top button
Close