Polska

Niedzielski: konsekwencje za szczepienia poza kolejnością będą skierowane do podmiotu odpowiedzialnego, czyli szpitala uniwersyteckiego WUM

Konsekwencje za szczepienia na COVID-19 poza kolejnością będą przede wszystkim skierowane do podmiotu odpowiedzialnego za szczepienia, czyli do szpitala uniwersyteckiego WUM – powiedział w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski. Jak dodał, “musi się też pojawić wątek rozliczenia personalnego”.

Minister zdrowia podkreślił jednak, że kara nie będą dotyczyła pacjentów.

Niedzielski podczas poniedziałkowej konferencji prasowej pytany był, kto poniesie konsekwencje szczepień na COVID-19 poza kolejnością – czy będą to osoby, które zapraszały na takie szczepienia, czy również osoby zaszczepione.

“Absolutnie tu, jeśli mówimy o konsekwencjach, to konsekwencje będą przede wszystkim skierowane do podmiotu, który jest odpowiedzialny za szczepienie, a przypomnę, że w tej sytuacji podmiotem odpowiedzialnym jest szpital uniwersytecki” – powiedział Niedzielski.

Podkreślił, że odpowiedzialność i z poziomu nadzoru, i z poziomu “bezpośredniego działania operacyjnego” ponoszą władze Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i “oczywiście władze szpitala, bezpośrednio też władze spółki, w ramach której funkcjonuje przychodnia”.

Niedzielski tłumaczył, że możliwość wymierzania takich kar ma Narodowy Fundusz Zdrowia. Zastrzegł jednocześnie, że kara nie będą dotyczyły pacjentów, tylko “będzie dotyczyła przede wszystkim organów, które są związane z działaniem danego podmiotu leczniczego”.

Według szefa MZ, cała sytuacja związana ze szczepieniami poza kolejnością “ma też pewną symbolikę”. “Ma symbolikę właśnie dotyczącą wymiaru etycznego, postaw, które są promowane. I ja również, oprócz wprowadzenia tych kar, które są przewidziane prawem, będę oczekiwał od władz wyciągnięcia surowych konsekwencji wobec osób, które dopuściły do tej sytuacji. To jest sytuacja nieakceptowalna i musi się też pojawić wątek rozliczenia personalnego” – oświadczył Niedzielski.

27 grudnia rozpoczęły się w Polsce szczepienia przeciw COVID-19. W pierwszej kolejności szczepieni są pracownicy sektora ochrony zdrowia. Następnie szczepionkę otrzymają m.in. seniorzy, służby mundurowe, nauczyciele. Według zapowiedzi przedstawicieli rządu, zapisy na szczepienie dla osób spoza priorytetowych grup ruszą 15 stycznia.

Warszawski Uniwersytet Medyczny informował w zeszłym tygodniu, że z puli dodatkowych 450 dawek szczepionek, które – niezależenie od etapu zerowego szczepień obejmującego personel medyczny – otrzymał od Agencji Rezerw Materiałowych i które musiały być wykorzystane do końca roku, zaszczepił m.in. 300 pracowników szpitali WUM oraz grupę 150 osób obejmującą rodziny pracowników, pacjentów będących pod opieką szpitali i placówek WUM, w tym 18 znanych postaci kultury i sztuki, które zgodziły się zostać ambasadorami powszechnej akcji szczepień.

Minister Niedzielski podczas konferencji prasowej w piątek skrytykował decyzję dotyczącą kryteriów dodatkowych szczepień w WUM. Poinformował też, że poprosił prezesa NFZ o przeprowadzenie szczegółowej kontroli w jednostkach związanych z WUM.

Prezes ARM Michał Kuczmierowski w sobotę w rozmowie z PAP zaprzeczył, że była jakaś dodatkowa pula dawek szczepionki dla WUM, niezależna od etapu zerowego obejmującego personel medyczny. (PAP)

autorka: Sylwia Dąbkowska-Pożyczka

Kobieta w Krakowie - Portal dla kobiet

Krakowski Portal

Krakowski Portal - portal informacyjny, wiadomości, aktualności, wydarzenia z Krakowa i regionu - biznes, edukacja, kultura, zdrowie, uroda

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close