Polska

Niedzielski: bardziej od dziennej liczby zakażeń będziemy monitorowali obłożenie w szpitalach

Bardziej od dziennej liczby zakażeń będziemy monitorowali obłożenie w szpitalach; jeżeli dzienna liczba zakażeń wynosiłaby kilka tysięcy, ale znacznie zmalałaby liczba zgonów oraz osób hospitalizowanych, możemy mówić o tym, że mamy pandemię pod kontrolą – ocenił w czwartek szef MZ Adam Niedzielski.

W internetowej części rozmowy RMF FM minister Niedzielski pytany był o ewentualne znoszenie wprowadzonych przez pandemię obostrzeń. “Myślę, że na pewno, jeżeli będziemy identyfikowali sytuację, w której trzecia fala się stabilizuje i zmniejszają się liczby zachorowań, to będziemy tego typu decyzje podejmować” – powiedział.

Podkreślił, że obecnie rząd nieco zmienia nastawienie, jeśli chodzi o regulację obostrzeń. “Jeśli tylko będzie okazja, będziemy luzowali, ale musi być okazja, musi być spadek dziennych liczb zachorowań” – podkreślał. “Tak naprawdę teraz bardziej będziemy monitorowali obłożenie w szpitalach niż tę dzienną liczbę zakażeń, bo mamy nadzieję, że nawet jeśli ta liczba zakażeń troszeczkę wzrośnie, to będzie procentowo mniej hospitalizacji” – powiedział.

Dopytywany, czy ma to związek z faktem, że starsze osoby są w trakcie szczepienia przeciwko wirusowi, Niedzielski potwierdził. Dodał, że średnia wieku osób hospitalizowanych od początku pandemii waha się w granicach 64-67 lat, a obecnie jest nadzieja na to, że uda się ją obniżyć. “Nawet jeżeli ta dzienna liczba zakażeń wynosiłaby kilka tysięcy, ale odbywałoby się to bardzo niewielkim kosztem liczby hospitalizowanych i zredukowania stopy zgonów – poprzez ochronę tych grup narażonych na te najgorsze dolegliwości – to wtedy możemy powiedzieć, że mamy pandemię pod kontrolą” – powiedział minister.(PAP)

autorka: Sonia Otfinowska

Tagi
Kobieta w Krakowie - Portal dla kobiet

Krakowski Portal

Krakowski Portal - portal informacyjny, wiadomości, aktualności, wydarzenia z Krakowa i regionu - biznes, edukacja, kultura, zdrowie, uroda

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
Close