Kraków

Mieszkańcy przejmują inicjatywę – obywatelski ruch zgłasza swoje projekty

Gdy widzimy coś, co nam nie odpowiada w funkcjonowaniu naszego otoczenia, pierwszą reakcją jest niezadowolenie, drugą działanie. Wyzwanie polega na tym, by nie zatrzymać się wyłącznie na pierwszym kroku. Wiedzą o tym aktywiści i wolontariusze ze Stowarzyszenia Polska 2050 założonego przez Szymona Hołownię, którzy w Małopolsce z energią przechodzą do konkretnych czynów. Nie poprzestają na licznych akcjach pomocowych, ekologicznych czy edukacyjnych, ale pracują także nad rozwiązaniami systemowymi. Przygotowują także projekty w ramach budżetu obywatelskiego.

W trosce o zdrowie psychiczne dzieci i dorosłych

XXI wiek to różnorodne wyzwania. Coraz częściej dzieci stają przed problemami, które w sferze emocjonalnej je przerastają, a dorośli, nawet jeśli chcą, nie zawsze wiedzą jak pomóc sobie czy własnym dzieciom. Problem jest coraz bardziej palący, dlatego w listopadzie Monika Motyczyńska, liderka powiatu krakowskiego w Stowarzyszeniu Polska 2050, złożyła projekt do budżetu obywatelskiego województwa małopolskiego o nazwie “Oswoić emocje”. Celem projektu jest kompleksowe działanie i zapewnienie w szkołach na terenie całej gminy Słomniki opieki psychologa-psychoterapeuty dla dzieci, organizacja warsztatów dla młodzieży dot. radzenia sobie z emocjami oraz kształtowania umiejętności komunikacji, a także rozpoczęcie działalności otwartego dla wszystkich mieszkańców powiatu krakowskiego, miechowskiego oraz proszowickiego, punktu oferującego pierwszą pomoc psychologiczną w kryzysie.

“Pomimo tego, że problem złej kondycji zdrowia psychicznego polskiego społeczeństwa jest coraz bardziej zauważalny, to nadal traktujemy je po macoszemu i skłonni jesteśmy postrzegać osoby leczące swą psychikę u specjalisty jako coś wstydliwego. To właśnie ten stereotyp bardzo często powstrzymuje wiele osób przed szukaniem pomocy. Coraz częściej wśród dzieci i nastolatków możemy zauważyć problem okaleczania się czy samobójstw, a niestety dostęp do specjalistów jest bardzo utrudniony. Rozpoczynając nasz projekt chcemy zarówno reagować na występujące już problemy u dzieci i dorosłych, ale również wśród najmłodszych i starszych kształtować postawy otwartości na pomoc psychologiczną.” – tak o projekcie mówi jego autorka. Jeśli przejdzie pomyślnie wszystkie etapy weryfikacji, wiosną będzie można złożyć podpis poparcia dla niego.

Tarnów bardziej zielony

W Tarnowie z pomocą wolontariuszy złożony został do budżetu obywatelskiego Gminy Miasta Tarnowa projekt “Tarnowskie przystanki Flory” z prawie 150 podpisami wyrażającymi poparcie. Projekt dotyczy stworzenia wiat przystankowych obsadzonych roślinami tak, by ten element małej architektury dawał cień i wytchnienie w upalne dni, wprowadzając zieleń w przestrzeń miejską. “150 podpisów to imponujący wynik, którego nie udałoby się osiągnąć bez naszych cudownych wolontariuszy, zaangażowanych w ich zbieranie.” – komentuje Jolanta Nosek, liderka powiatu tarnowskiego w Polsce 2050.

Petycja o ciszę

Grupa “Pełnoprawni” działająca w ramach Stowarzyszenia Polska 2050 w Małopolsce, zrzeszająca osoby niepełnosprawne i wolontariuszy chcących działać na ich rzecz, zdecydowała się na podjęcie działania zmierzającego do poprawy warunków życia osób w spektrum autyzmu. Do 8 największych sieci sklepowych w Polsce skierowała petycję z apelem o wprowadzenie co drugi dzień, wymiennie od rana do południa i od południa do wieczora, tzw. “Godzin dla autystyków”. W tym czasie na terenie sklepów ograniczone miałyby zostać zbędne bodźce takie jak np.: zbyt intensywne oświetlenie, muzyka, nawoływania pracowników przez głośniki.

Mieszkańcy miast i gmin mają więcej możliwości wpływu na samorządy niż im się wydaje. Dobrze jest mieć świadomość tych praw i konsekwentnie je egzekwować, zmieniając rzeczywistość swoją i innych.

Tagi
Kobieta w Krakowie - Portal dla kobiet

Krakowski Portal

Krakowski Portal - portal informacyjny, wiadomości, aktualności, wydarzenia z Krakowa i regionu - biznes, edukacja, kultura, zdrowie, uroda

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close