Polska

Maląg: przedłużamy do lutego działanie Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów

Działanie Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów przedłużamy do lutego, ale jeśli zajdzie taka potrzeba, będzie on funkcjonował dłużej – poinformowała we wtorek minister rodziny Marlena Maląg. Na realizację tego zadania zostanie przekazane kolejne 50 mln zł.

Szefowa MRiPS podsumowała podczas konferencji prasowej dotychczasowe działania Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów.

Zwróciła uwagę, że okres przedświąteczny jest trudny dla osób starszych. Właśnie w tym celu – przypomniała – powstała solidarnościowa inicjatywa, w której ramach działa m.in. specjalna infolinia – (22) 505-11-11. Dzięki niej osoby starsze mogą zgłosić zapotrzebowanie np. na dostarczenie produktów spożywczych czy środków ochrony osobistej.

Minister przekazała, że z pomocy infolinii skorzystało ponad 18 tys. seniorów. “Ponad 11 tys. wolontariuszy i około 190 organizacji młodzieżowych zgłosiło się do Korpusu Wsparcia Seniorów. To egzamin z dojrzałości, odpowiedzialności i solidarności międzypokoleniowej” – podkreśliła Maląg.

Przypomniała, że inicjatywa pomocy seniorom poszerzyła się program “Cyfrowy wolontariusz”, który ma na celu podnoszenie kompetencji cyfrowych u seniorów.

Szefowa MRiPS wspomniała też o wolontariacie ozdrowieńców, który jest inicjatywą prezydenta Andrzeja Dudy. W ramach tej akcji osoby, które przeszły COVID-19 mogą zgłosić się do pomocy w domach pomocy społecznej.

Maląg zapewniła, że korpus solidarnościowy będzie działał nadal. “Przedłużamy Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów na pewno do lutego. Jeżeli będzie taka potrzeba, będziemy oczywiście dalej działać. Kolejne 50 mln zł zostanie przekazane z funduszu covid przez pana premiera Mateusza Morawieckiego na realizacje tego zadania” – poinformowała Maląg.

Minister wskazała też na działaniach w ramach Solidarnościowego Konwoju Wsparcia Seniorów, który ruszył w połowie grudnia. Podkreśliła, że dzięki pieniądzom z Agencji Rezerw Materiałowych, a także we współpracy m.in. z Caritasem Polska i z Towarzystwem Pomocy im. św. Brata Alberta ruszyła przedświąteczna pomoc dla najbardziej potrzebujących, m.in. dla osób starszych czy bezdomnych.

“Zbliżają się święta Bożego Narodzenia, dlatego też otwórzmy nasze serca na drugiego człowieka, nie bądźmy obojętni. (…) Zapewnijmy naszym bliskim, naszym seniorom kontakt online, aby nikt w te święta nie czuł się samotny i pozostawiony sam sobie” – zaapelowała Maląg.

Pełnomocnik rządu ds. polityki młodzieżowej Piotr Mazurek dodał, że 189 środowisk zaangażowało się w pomoc potrzebującym w ramach korpusu wsparcia seniorów.

“Mamy bardzo wiele pięknych świadectw, jak młodzi ludzi pomagają i jak bardzo są z tego dumni” – podkreślił. Zachęcił do angażowania się w tę inicjatywę, także w nowym roku.

Minister w kancelarii premiera Adam Andruszkiewicz zapewnił, że rząd intensyfikuje działania w zakresie pomocy cyfrowej dla seniorów.

“Mamy zgłoszenia od niemal 400 wolontariuszy cyfrowych, którzy chcą na co dzień świadczyć pomoc seniorom zdalnie. Ponad 200 z tych osób zostało już przez nas odpowiednio przeszkolona” – powiedział.

Zwrócił jednocześnie uwagę, że coraz więcej osób starszych korzysta z takiego wsparcia. Zachęcił seniorów do korzystania z infolinii (22) 505-11-11 i zgłaszania się do nauki w zakresie nowych technologii.

Z kolei pełnomocnik prezesa Rady Ministrów ds. GovTech Justyna Orłowska oceniła, że wsparcie osób starszych w ramach “Cyfrowego wolontariusza” można określić trzema słowami – solidarność, wspólnota, wdzięczność. Jak mówiła, “w Polakach jest zaszczepiona solidarność”, dlatego zachęciła wszystkich chętnych do świadczenia pomocy do zgłaszania się za pomocą strony wspierajswniora.pl.

Obecny na konferencji wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk zaznaczył, że w akcję “Cyfrowy wolontariusz” włączyli się także przedstawiciele środowisk polonijnych na całym świecie. Wymienił m.in. placówki w Hadze, Meksyku, Toronto i w Brukseli.

Wiceszef MSZ opowiedział też o akcji “Polonia for Neighbours”. “To było niemal 200 inicjatyw na cały świecie. Harcerze pakujący paczki dla osób starszych, porady psychologiczne, porady prawne, szycie maseczek. Tych inicjatyw było bardzo wiele” – wskazał wiceminister.

Wspomniał też o akcji “Poland at Your Home” (“Polska w twoim domu”), która ma na celu zachęcenie środowisk polonijnych i polskich za granicą, szczególnie dzieci i młodzież polskiego pochodzenia, do korzystania z ogólnodostępnych bezpłatnych programów edukacyjnych i kulturalnych online.

“Polski gen solidarności po 40 latach jest nie tylko cały czas obecny w naszych rodakach, ale w tym szczególnym roku 2020 ukazał się w praktyce. Wybuchł, można powiedzieć, tym ponownym karnawałem solidarności na całym świecie” – podkreślił Szynkowski vel Sęk.(PAP)

Autorka: Karolina Kropiwiec

Kobieta w Krakowie - Portal dla kobiet

Krakowski Portal

Krakowski Portal - portal informacyjny, wiadomości, aktualności, wydarzenia z Krakowa i regionu - biznes, edukacja, kultura, zdrowie, uroda

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zajrzyj również tutaj
Close
Back to top button
Close