Polska

Kuczmierowski: dostawa szczepionek firmy Moderna w środę, czwartek

Dostawa ok. 200-210 tys. dawek szczepionki firmy Moderna jest szykowana na środę, może czwartek – powiedział PAP prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski. Przekazał także, że w poniedziałek dotarło do Polski 340 tys. dawek szczepionki AstryZeneki i 387 tys. dawek szczepionki Pfizer.

“Poniedziałkowe dostawy szczepionek jeszcze dzisiaj pojadą do dystrybucji, do punktów szczepień. Ich dystrybucja będzie się odbywać jutro i pojutrze” – podał Kuczmierowski.

Prezes RARS dopytywany o spodziewaną w tym tygodniu dostawę dawek szczepionki firmy Moderna, ocenił, że “będzie to raczej połowa tygodnia”. “Moderna jest szykowana na środę, może na czwartek” – podkreślił. Kuczmierowski wyraził nadzieję, że dostawa dawek szczepionki Moderny “w tych dniach przyjedzie”.

Kuczmierowski był pytany, czy Polska otrzymała gwarancję od firmy Moderna, że szczepionki dotrą w tym tygodniu do kraju. “Nie, ostatecznym potwierdzeniem dla nas jest informacja o tym, że szczepionki wyjechały. To zwykle odbywa się na 12 godzin przed zaplanowanym terminem ich odbioru” – powiedział szef Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. Dodał, że firma Moderna powinna dostarczyć do Polski ok. 200-210 tys. dawek szczepionek.

“Nic już nas nie powinno zaskoczyć. Tyle było zamieszania ze strony producenta (firmy Moderna – PAP), że chyba lekcja została wyciągnięta” – stwierdził Kuczmierowski.

Prezes RARS przekazał także PAP, że “w weekend dojechały do województwa warmińsko-mazurskiego maseczki z odpowiednim certyfikatem”. Służby wojewody warmińsko-mazurskiego informowały wcześniej, że część maseczek, które dotarły do regionu, była po terminie przydatności i zostaną wymienione na nowe.

Z kolei dostarczone w weekend na Warmię i Mazury maseczki “są pełnowartościowe, z wydłużonym na 24 miesiące certyfikatem”.

O udostępnieniu w trybie zarządzania kryzysowego maseczek obywatelom najbardziej dotkniętych koronawirusem regionów informował w środę minister zdrowia Adam Niedzielski. Przekazał on, że do woj. pomorskiego trafi 10 mln maseczek, a do warmińsko-mazurskiego 5 mln.(PAP)

autorka: Iwona Pałczyńska

Kobieta w Krakowie - Portal dla kobiet

Krakowski Portal

Krakowski Portal - portal informacyjny, wiadomości, aktualności, wydarzenia z Krakowa i regionu - biznes, edukacja, kultura, zdrowie, uroda

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
Close