Kraków

Kraków: Inżynierowie sieci mobilnych poszukiwani

350 osób planuje zatrudnić w ciągu roku polskie centrum badań i rozwoju firmy Ericsson. Wśród osób poszukiwanych do rozwoju technologii mobilnych są głównie programiści, architekci systemów, testerzy jak również szefowie projektów. Polskie centrum R&D zatrudnia w Łodzi i Krakowie ponad 1700 osób i jest drugim największym tego typu ośrodkiem firmy Ericsson w Europie po macierzystej placówce w Szwecji.

Ośrodek R&D rozszerza swoją działalność sieci radiowej o grupę ekspertów odpowiedzialnych za oprogramowanie sieci szkieletowej, która jest istotnym elementem łączności urządzeń końcowych i radiowej sieci mobilnej. Inżynierowe z polskiego ośrodka R&D firmy Ericsson tworzą oprogramowanie do komunikacji mobilnej na świecie oraz rozwijają nowe funkcjonalności sieci 5G, zapewniając odpowiednią stabilność i przepustowość łączy. To dzięki pracy programistów zgłaszane są nowe patenty dotyczące łączności mobilnej. Tworzone w polskim centrum rozwiązania wyznaczają standardy i stają się obowiązującymi regulacjami technicznymi dla branży telekomunikacyjnej w ramach wprowadzanych norm 3GPP oraz innych organizacji standaryzacyjnych. Programiści z Polski współpracują z największymi na świecie operatorami i producentami smartfonów przy opracowywaniu optymalnych rozwiązań dla infrastruktury sieciowej i smartfonów. Tworzą oprogramowanie dla sieci szkieletowych i dostępowych, opracowują nowe algorytmy i funkcjonalności sieci oraz rozwijają technologie takie jak Ericsson Spectrum Sharing.

– Jesteśmy zlokalizowani w Polsce, ale pracujemy globalnie tworząc zespoły projektowe ze specjalistami z 20 kolejnych centrów R&D firmy Ericsson na świecie. W naszym Centrum R&D w Łodzi i w Krakowie zatrudnimy osoby z doświadczeniem w sektorze telekomunikacyjnym. W naszych projektach wykorzystujemy rozwiązania oparte o technologie C++, Java, .Net, Erlang oraz Python, a także Golang, Groovy, czy też technologię Cloud. Do zespołów pracujących nad rozwojem sieci od 2G do 6G przyjmujemy kolejnych programistów, testerów, system architektów, a także osoby koordynujące pracę takie jak Scrum Master czy kierownik liniowy. Swoje miejsce w zespole znajdą również trenerzy oraz liderzy techniczni, którzy będą pomagać w projektowaniu innowacyjnych rozwiązań. Ericsson mocno inwestuje w badania i rozwój, w zeszłym roku na ten cel przeznaczono 17% obrotów – mówi Stefan Znarowski, nowy szef centrum R&D firmy Ericsson w Krakowie i Łodzi.

Obecnie inżynierowie z polskiego centrum R&D firmy Ericsson mają do czynienia nie tylko z technologiami 4G i 5G. Cały czas funkcjonują sieci komórkowe starszych generacji, które również potrzebują wsparcia. 2G jest praktycznie nieśmiertelne i to dzięki niemu można wykonywać połączenia głosowe czy wysyłać wiadomości sms. Jak podkreśla Stefan Znarowski z firmy Ericsson, największą różnicą przy oprogramowaniu dla każdego standardu G jest jego cykl życia: – Przy 2G, 3G i 4G jesteśmy już w zaawansowanej fazie, gdzie potrzebne są głównie krytyczne poprawki. Z kolei 5G od strony oprogramowania potrzebuje jeszcze więcej badań i tworzenia rozwiązań, które pozwolą na wdrożenie określonych funkcjonalności. Rozpoczynamy też w Łodzi i Krakowie prace nad 6G. Zajmujemy się pełnym cyklem życia oprogramowania dla każdej generacji sieci.

Polska u progu 5G

Polska wnosi duży wkład w budowę sieci piątej generacji nie tylko dzięki inżynierom R&D firmy Ericsson w Krakowie i Łodzi ale również dzięki produkcji urządzeń 5G w Tczewie. 5G w Europie może być budowana na bazie komponentów i rozwiązań „Made in Poland”. Ericsson w Polsce razem z Łódzką Specjalną Strefą Ekonomiczną i Politechniką Łódzką współpracuje ze środowiskiem akademickim, start-upami, przedsiębiorstwami i operatorami telekomunikacyjnymi, aby umożliwić pierwszym branżom w Polsce wdrożenie nowych produktów i usług opartych na technologii 5G.

Ericsson posiada obecnie ponad 144 komercyjnych umów 5G, z których 94 to aktywne sieci działające w 45 krajach. Ericsson jest również liderem w standaryzacji 5G, z większością udziałów dla 4G i 5G. Biorąc pod uwagę deklaracje zgłoszone do Europejskiego Instytutu Norm Telekomunikacyjnych (ETSI), stosując filtr niezbędności, Ericsson jest na szczycie wyścigu patentowego 5G. Według analizy firmy prawnej Bird & Bird, Ericsson posiada największą liczbę znaczących patentów SEP (standard-essential patent) związanych z 5G na świecie (15,8%).

Kobieta w Krakowie - Portal dla kobiet

Krakowski Portal

Krakowski Portal - portal informacyjny, wiadomości, aktualności, wydarzenia z Krakowa i regionu - biznes, edukacja, kultura, zdrowie, uroda

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close