Polska

Kielce: badanie na wirusowe zapalenie wątroby typu C w ramach szczepienia na COVID-19

Osoby szczepiące się przeciw COVID-19 w przychodni Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach będą mogły przy okazji wykonać, nieodpłatnie, szybkie testy kasetkowe anty-HCV, w kierunku wykrywania wirusowego zapalenia wątroby typu C – poinformował w środę WSzZ.

Katarzyna Arent, koordynator szczepień w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach wyjaśniła, że test polega na pobraniu na płytkę dwóch kropli krwi, a wynik badania uzyskany będzie po 15 minutach. Zaznaczył, że osoby szczepiące się przeciw COVID-19 i tak czekają w przychodni, po podaniu preparatu kilkanaście minut. Z możliwości wykonania testu będą mogły skorzystać również osoby towarzyszące.

Paweł Pabjan, kierujący Kliniką Chorób Zakaźnych w WSzZ podkreślił, że WZW typu C jest chorobą, często rozpoznawaną na etapie bardzo zaawansowanym, w momencie, gdy dochodzi do marskości wątroby.

“Chcemy wyłapywać chorobę na wczesnym etapie, zwłaszcza że obecnie dysponujemy doskonałym, szpitalnym, refundowanym leczeniem, którego skuteczność jest blisko 100 procent” – podkreślił Pabjan.

Osoby, u których test anty-HCV wyjdzie dodatni, zostaną skierowane do Kliniki Chorób Zakaźnych szpitala. W pierwszej kolejności testy będą mogły wykonać osoby szczepiące się w Przychodni Przyszpitalnej, a także towarzyszący im bliscy. Testy przekazała szpitalowi nieodpłatnie firma AbbVie Polska. (PAP)

Autor: Wiktor Dziarmaga

Kobieta w Krakowie - Portal dla kobiet

Krakowski Portal

Krakowski Portal - portal informacyjny, wiadomości, aktualności, wydarzenia z Krakowa i regionu - biznes, edukacja, kultura, zdrowie, uroda

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zajrzyj również tutaj
Close
Back to top button
Close