Polska

KGP: ostatniej doby 1750 tys. mandatów za niezakrywanie nosa i ust; ponad 340 wniosków o ukaranie do sądu

Sprawdzając obowiązek zakrywania ust i nosa, ostatniej doby pouczyliśmy ponad 148 osób, nałożyliśmy mandat w stosunku do ponad 1750 osób, a w ponad 340 przypadkach skierowaliśmy wnioski o ukaranie do sądu – poinformował w czwartek rzecznik KGP insp. Mariusz Ciarka.

Policjant dodał, że od chwili wprowadzenia tego obowiązku funkcjonariusze pouczyli ponad 202 750 osób, ponad 88 300 ukarali mandatem karnym, a w ponad 20 900 przypadków skierowali wnioski o ukaranie do sądu.

Zaznaczył, że ostatniej doby policjanci sprawdzili ponad 343 tys. osób skierowanych na kwarantannę, a w ok. 700 przypadkach stwierdzili uchybienia kwalifikujące się do wyciagnięcia konsekwencji prawnych. Przypomniał jednocześnie, że powiatowy państwowy inspektor sanitarny na osoby uchylające się od kwarantanny może nałożyć – zgodnie z ustawą z 2008 r. o zwalczaniu chorób zakaźnych u ludzi – karę pieniężną do 30 tys. zł.

Podał też najnowsze statystyki dotyczące kontroli w pojazdach zbiorowej komunikacji. “Ostatniej doby skontrolowaliśmy ok. 2500 środków publicznego transportu zbiorowego, a od początku wprowadzenia obostrzeń w tych środkach komunikacji przeprowadziliśmy już prawie 195 tys. kontroli” – poinformował Ciarka.

Dodał, że od początku działań skontrolowano również ponad 333 tys. placówek handlowych oraz prawie 3000 miejsc, w których organizowane są dyskoteki. Kontrole odbyły się też w ponad 10 tys. miejsc organizacji wesel.

Rzecznik KGP przekazał także, że 1702 policjantów oraz 197 pracowników policji zarażonych koronawirusem już wyzdrowiało, a od początku działań zakażonych zostało 4716 policjantów oraz 603 pracowników policji. Podał, że obecnie przebywa na kwarantannie ok. 2777 funkcjonariuszy, a 14 980 policjantów było na kwarantannie.(PAP)

Autor: Aleksandra Kuźniar, Bartłomiej Figaj

Kobieta w Krakowie - Portal dla kobiet

Krakowski Portal

Krakowski Portal - portal informacyjny, wiadomości, aktualności, wydarzenia z Krakowa i regionu - biznes, edukacja, kultura, zdrowie, uroda

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
Close