Kultura

Już dziś startuje 28. Festiwal Kultury Żydowskiej

Tegoroczna edycja festiwalu odbywa się w roku trzech ważnych rocznic: 70-lecia powstania Państwa Izraela, 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz w 30. roku istnienia FKŻ.

Tematem przewodnim Festiwalu jest „Syjon” – miejsce na ziemi, do którego się tęskni i w którym spełniają się wszelkie marzenia i sny. Miejsce, które jest „twierdzą” ( 2 Księga Samuela, 5,7 ), miastem i państwem, w którym panuje dobro wspólne zagwarantowane prawem. I wreszcie góra, która symbolizuje doskonałość, do której powinien wznosić się człowiek.

70. lat temu marzenia te zrealizowali Żydzi: po wiekach tęsknot i marzeń powstało Państwo Izraela.

100. lat temu – po ponad wieku zaborów – swoją niepodległość wywalczyli Polacy, w tym też polscy Żydzi, dla których rozpoczął się niesłychanie ważny (również dla rozwoju Rzeczypospolitej) okres we wspólnej polsko-żydowskiej historii.

30. lat temu odbył się pierwszy Festiwal Kultury Żydowskiej. Tematy żydowskie po latach niebytu, zaczęły krok po kroku stawać się naturalnym elementem naszego życia społecznego i w konsekwencji tego – rozpoczęliśmy wielki renesans życia żydowskiego, jakiego świadkami i uczestnikami jesteśmy do teraz. Również na Kazimierzu, który dla nas, twórców festiwalu stał się naszym własnym Syjonem.

Przez 10 dni na krakowskim Kazimierzu pokażemy, jak różnie pojmowany był Syjon i co znaczył dla wielu różnych ludzi na świecie. Pokażemy wkład polskich Żydów w budowę Izraela, ale też w odbudowę Polski. Pokażemy, jak zmienił się sam festiwal i jaki wpływ miał on na współczesne żydowskie i polsko-żydowskie życie w naszym kraju.

Mamy nadzieję, że każdy z Was – uczestników tegorocznej 28. edycji Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie – odkryje swoje miejsce za ziemi, swój własny Syjon. Zapraszamy na krakowski Kazimierz, festiwalowy Syjon!

28. Festiwal Kultury Żydowskiej odbywa się po Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w roku 100-lecia Odzyskania Niepodległości 1918 – 2018
Partnerem Głównym 28. FKŻ jest Województwo Małopolskie.

Co ciekawego w tym roku?

260 – ilość wydarzeń 28. Festiwalu Kultury Żydowskiej, w tym:

134 wydarzenia w programie głównym:

  • 21 wydarzeń muzycznych
  • 33 spotkania warsztatowe
  • 23 wykłady
  • 26 wydarzeń artystycznych
  • 24 zwiedzania
  • 3 projekcje filmów
  • 4 ceremonie

1 światowa premiera: utwór ‚Dybuk’, skomponowany na zamówienie FKŻ przez Wlada Marhultsa, dedykowany Davidowi Krakauerowi

10 debiutów zagranicznych artystów na scenach polskich (m.in. Shulem Lemmer, Eleanor Reissa, Yudko, Young Yosef, Noga Erez, Abatte Barihun, Jerusalem Quartet)

126 wydarzeń w programie towarzyszącym, zorganizowanych m.in. przez JCC Krakow, Muzeum Żydowskie Galicja, Stowarzyszenie Żydów Postępowych w Krakowie Or Chadasz, Polaron oraz Katedrę Judaistyki UJ.

236 artystów, instruktorów i wykładowców z Polski, Izraela, Stanów Zjednoczonych, Australii i Niemiec

67 wolontariuszy z Polski, Niemiec, Stanów Zjednoczonych, Hiszpanii, Francji, Włoch, Chorwacji, Australii, Ukrainy i Białorusi, w tym 5 wolontariuszy-seniorów

Kobieta w Krakowie - Portal dla kobiet

Krakowski Portal

Krakowski Portal - portal informacyjny, wiadomości, aktualności, wydarzenia z Krakowa i regionu - biznes, edukacja, kultura, zdrowie, uroda

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close